İzmir'in sıcaklığı
The Temperature of İzmir
  1. Tez No: 32450
  2. Yazar: GÜLÜMSER İNAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tezi Hazırlayan : Gülümser ÎNAM Anahilim/bilim Dalı : Sosyal Bilimler Eğitimi - Coğrafya Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Cemalettin ŞAHİN Tezin Kabul Edildiği Tarih : 24.01.1995 Tez Sayfası : 63 Tez Konusu : İzmir'in Sıcaklığı TEZ OZETI Sıcaklık bir bölgenin iklim özelliklerini belirleyen en önemli elemandır. Ayrıca sıcaklık diğer iklim elemanlarından nem ve basıncı da doğrudan veya dolaylı olarak etkiler.“İzmir'in Sıcaklığı”isimli bu çalışmada iklimi etkileyen en önemli faktör olan sıcaklık ele alınmış ve daha önce yapılan iklim çalışmaları da gözönünde bulundurularak çalışma tamamlanmıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden İzmir İli içindeki İzmir (Merkez), Dikili, Ödemiş ve Bergama rasat istasyonlarına ait sıcaklıkla ilgili 1963-1990 dönemini kapsayan 28 yıllık veriler alınmiş ve değerlendirilmiştir. İzmir İlinin Sıcaklığını ana hatlarıyla ortaya koyabilmek için öncelikle iklimi etkileyen faktörlerden planetar faktörleri ele alarak güneşleme süresini, güneşlenme oranını, güneş ışınlarının geliş açısının ısınma üzerindeki etkilerini açıklamaya çalıştım. Bunun sonucunda il içinde mevsimlere göre değişen gün uzunluğunun hemen hemen eşit olduğu, güneş ışınlarının geliş açıları ve güneşlenme süreleri ile güneşlenme oranındabelirgin farkların bulunmadığı, bu nedenle îzmir İli içindeki tüm rasat istasyonlarında ısınmanın da büyük farklar göstermediğini belirttim. Yine plaııetar faktörler içinde yeı alan genel hava dolaşımı ve hava kütlelerinin etkisini açıklamaya çalıştım. İklimi etkileyen diğer bir faktör de coğrafi faktörler yani, denizel etkiler, yükselti ve relief özelliklerinin sıcaklık üzerindeki etkilerini araştırdım. İl İçindeki tüm rasat istasyonlarının yıllık ortalama sıcaklık, ortalama maksimum ve ortalama minimum sıcaklıklar ile mutlak maksimum ve mutlak minimum sıcaklıklar termik rejim ve günlük sıcaklık değişmeleri ile yaz günü, tropik gün, donlu günler sayıları ve bunların dağılışlarını inceledim. Sonuç olarak İzmir İli içindeki rasat istasyonlarına ait verilerin incelenmesi sonucunda ilin kuzey ile güneyi, batısı ile doğusu ve ayrıca alçak ve yüksek alanları arasında en sıcak aylık değerler ile en soğuk aylık değerler arasında bir takım farklar olduğu görüldü. En sıcak ayda il içindeki istasyonlar arasında 27°C ile 21°C, en soğuk ayda yine il içindeki istasyonlar arasında 8°C ile 2°C arasında sıcaklık oynamalarının varlığı saptandı. İzmir İli içinde temmuz izoterm haritasında görülen yaklaşık 6°C ve daha fazla fark ile, ocak izoterm haritasında görülen yine yaklaşık 6°C ve daha fazla fark Akdeniz iklim özelliklerinin hakim olduğu il için fazla bir fark sayılabilir. Bu da bize il içinde her ne kadar Akdeniz iklim özellikleri hakim ise de, enlem faktörünün, denizellik - karasallık ve yükseltinin sıcaklık üzerinde ne denli önemli rol oynadığını göstermektedir. Tezi Hazırlayan \ Tez Danışmanı Gülümser İNAM Prof. Dr. CemalettiıvŞ AHİN ^-
Özet (Çeviri)
Summary THE TEMPERATURE OF İZMİR The province of İzmir is located in the western part of Turkey, in the main part of the Aegean region. In this study called“The Temperature of İzmir”after conducting a bibliographical survey of studies on this subject, the data taken from Meteorological Institute of Turkey were studied and evaluated. 1/500.000 scaled topographical map obtained from the Military Cartographical Department was intensively used. In this map contour lines were drawn and the contour intervals were chosen as 500 m. Together with the topographical map used in this study, the maps for Janvary, June and the mean annval temperature were drawn in order to clarify the issve. Although Mediterranean climate is dominantly observed in İzmir, in various places of the province, continental climate also affects the wegather conditions. These two climate types, together, constitutes the typical climatic characteristics of Aegean Region. Consequently, the province of İzmir reflects peculiarities of zones of coastal Aegean as well as internal western Anotolia, when its climate is concerned. Within the boundaries of the province, the data taken from four meterological observation stations (İzmir“centrum”, ödemiş, Dikili, Bergama) were studied and it was found that the temperature differences is due to the marine, terrestial, altitudinal, and latitudinal factors. Having a positive climate as well as natural beauty, historical wealth together with a perfect network of transportation, İzmir is an unequalled region of Turkey.