Haberleşmede çevre şartlarının yayılım üzerine etkileri ve uydu haberleşmesi
The Effects of environmental conditions on propagation and satellite communication
- Tez No: 114168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HABERLEŞMEDE ÇEVRE ŞARTLARININ YAYILIM ÜZERİNE ETKİLERİ VE UYDU HABERLEŞMESİ Necati UĞURLU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Yunus BABUR Bu çalışmada yüksek frekans bandında (10-30 GHz) yapılan haberleşmede yayılım mekanizmaları genel olarak incelenmiş ve yüksek frekanslarda, yayılımda etkili olan yağmur şiddetinin etkisi detaylı olarak irdelenmiştir. Haberleşme alanında son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler, frekans sıkışıklığı ve teknik gereksinimlerden dolayı yüksek frekans bandının kullanılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Yüksek frekanslarda planlama yapılırken, bu frekans bandının yayılma ortamındaki davranışının çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Yüksek frekanslarda dalga boyu çok küçüktür. Yüksek frekans bandı özelikle uydu haberleşmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Yeryüzü ile uydu haberleşmesinde iletim ortamı çok çeşitlilik gösterdiğinden radyo dalgaları birçok etkiye maruz kalmaktadır. Bu etkiler çok çeşitlidir. Bunlar; kırılma, yansıma, kırınım, soğurulma, yağmur etkisi, bulut etkisi vb. Bunlar içerisinde en önemli olan etki yağmur etkisidir. Yayılanda yağmur etkisini tam olarak açıklayabilmek için birçok model geliştirilmiştir. Bu çalışmada Ku ve Ka bandlarında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) taralından kabul gören ve Dissanayake tararından geliştirilen zayıflama modeli ile diğer ( Crane Yağmur Modeli ve Rice-Holmberg Yağmur Modeli) ve yeni geliştirilen modeller detaylı olarak irdelemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis THE EFFECTS OF ENVIRONMENTAL CONDITIONS ON PROPAGATION AND SATELLITE COMMUNICATION Necati U?URLU Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Assist.Prof.Dr. Yunus BABUR In this work, the propagation methods were investigated in high frequency band (10-30 GHz) and as well as the rain effect to propagation in high frequencies is studied in detail. Due to the rapid development in communication in recent years, frequency congestion and technical requirements have made it inevitable to use high frequency band. When making a plan in high frequencies, the charecteristics of the frequency band in the propagation must be well known. The wavelength in high frequencies is so small that these frequencies are easily affected by rain. High frequency band is very important for satellite communication. Because of the transmission media between the earth and satellites, radio wavws take several effects. These are reflection, diffraction, absorbtion, rain effect, cloud effect, etc. The most crucial one among these is the rain effectin effect. Several models have been developed to explain the rain effect in propagation. In this work, the attenuation model developed by Dissanayake accepted by ITU and other models (Crane and Rice-Holmberg rain model) were studied in detail.