Çok katlı betonarme yapılarda, döşeme sistemlerinin maliyet karşılaştırması
Cost comparison of floor systems in multistorey reinforced concrete structures
  1. Tez No: 114169
  2. Yazar: SEYFETTİN GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAYİL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK KATLI BETONARME YAPILARDA, DÖŞEME SİSTEMLERİNİN MALİYET KARŞILAŞTIRILMASI Seyfettin GENCER Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2001, sayfa :67 Bu çalışmada, çok katlı betonarme yapılarda maliyetin karşılaştırılması amacıyla, değişik döşeme şekillerinden;. Kirişli Döşeme,. Nervürlü Döşeme,. Kirişsiz Döşeme olmak üzere 4 ve 8 katlı birer projenin statik ve betonarme hesapları yapılarak maliyet karşılaştırılması yapılmıştır. Proje yapılırken, TS500-2000, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik kurallarına uyulmak kaydıyla bütün hesaplamalar yapılmıştır. Maliyet hesaplanmasında detaylara girilmemiştir. Sadece döşeme sistemlerinden kaynaklanan ve maliyete etki ettiği düşünülen donatı, beton ve kalıp maliyetlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Diğer harcamaların maliyete etkisi aynı oranda olacağı düşünüldüğünden göz önüne alınmamıştır. 4 ve 8 katlı betonarme yapıların statik ve betonarme hesaplan bilgisayar ortamında ve aynı program kullanılarak yapılmıştır. Çok katlı betonarme yapıların farklı döşeme sistemleri ile çözülüp maliyet karşılaştırılmasına gidilirken kısaca döşeme sistemleri ile maliyet kavramları hakkında bilgi verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kirişli Döşeme, Kirişsiz Döşeme, Dişli ( nervürlü ) Döşeme, Maliyet
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master of Science Thesis COST COMPARISON OF FLOOR SYSTEMS IN MULTISTOREY REINFORCED CONCRETE STRUCTURES Seyfettin GENCER Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 2001, sayfa :67 In this work, the cost comparison of normal slab, girder slab and flat slab systems in reinforced concrete structures is evaluated. For this aim, a four storey and an eight storey building are selected and their static analyses and desing are made. In the calculation, TS500-2000 and Turkish Earthquake Codes are considered, Cost evaluations are not analysed in detail, and only limited number of parameters,such as reinforcement, concrete and scaffolding are taken into account. It is considered that other parameters made equal effect in cost and therefore they are not included in the calculations. Static and reinforced concrete analyses of selected type stractures are made by the same computer program. Furthermore, in this study, the information about floor slab systems and cost concepts are also presented. KEY WORDS : Normal slab, girder slab, flat slab,cost comparison.