Annelerin akut solunum yolu enfeksiyonu geçiren 0-2 yaş grubu çocuklarına yaptıkları uygulamalar
- Tez No: 11423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 61 - III, ÖZET Araştırma, annelerin akut solunura yolu enfeksiyonu geçiren 0-2 yaş grubu çocuklarına yaptıkları uygulamaları saptamak amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bu amaçla, Erzurum'da bulunan 5 sağlık ocağı arasın dan basit rastgele örnekleme yöntemiyle, Filiz Dolunay ve Ceylanoğlu Sağlık Ocakları seçilmiş ve örneklemin büyüklü ğü 140 aile ile sınırlandırılmıştır» Verilerin toplanmasın da, annelerin akut solunum yolu enfeksiyonu geçiren 0-2 yaş grubu çocuklarına yaptıkları uygulamaları saptamak amacıyla hazırlanmış anket formu kullanılmıştır. Anket formu çocu kun doktor muayenesinden sonra araştırmacı tarafından an nelere uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ise yüzdelik ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, annelerin çoğunun eğitim düzeylerinin düşük olduğu ve ASYE'ları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları, çocuğun evdeki tedavisi sırasın da da bazı yanlış uygulamalar yaptıkları bulunmuş tur 0 Ay rıca annelerin çocuklarının hastalığıyla ilgili bilgi al mak için ebe ve hemşireye başvurmadıkları da dikkati çek miştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara yönelik, uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research was conducted as a disc rip t ive study- to find out mothers' practices in the treatment of their 0-2 year-old children who have acute respiratory infection. Two of the five health centers in Erzurum where chosen at the random basis namely Filiz Dolunay and Cey- lanoğlu health center. The number of the mothers', included in the study was limited with 140. In collecting the data a questionnaire was utilized to determine the behaviours of the mothers for the treat-. ment of their 0-2 year-old children who have acute respi ratory infection. The mothers were requested to answer the questions in the questionnarre Just after the child's examination by the doctor. The results were evaluated with the percentage and chi-square test were used. As a result of this research, it was found that the mothers included in the study had a very low educational level arid thy had noccrHttle knowledge about the acute.* ins piratory infections and that some of their practices were not corret in taking care of their children with respira-ktory infections diseaaea, besides they had no inclinati on to ask instructions about the subject to a nurse or â midwife. Considering the results, appropriate recommendâ.fci'. ona have been made. Yükseköğretim ' Rinili», ®okümantâşyon Merke»'