Öğrenci hemşirelerin kuramsal bilgilerini uygulama alanlarında uygularken karşılaştıkları güçlüklerin saptanması
Determination of the difficulties that the student nurses met while they were practicing what they learned theoretically
  1. Tez No: 11425
  2. Yazar: SEVGİ YALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
-. 26 - III- ÖZET Araştırma, Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunda, öğrenci Hemşirelerin kuramsal bilgilerini uygulama alanlarında uygularken karşılaştıkları güçlükleri saptamak amacıyla tanımla yıcı olarak yapılmıştır. - Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunda okuyan 200 öğrencinin araştırma kapsamına alınması plânlanmiş, ancak ön uygulama yapılan 20 öğrencinin değerlendirmeyi etkile yeceği düşünülerek örneklem kapsamının dışında bırakılması, an ket formu uygulandığında 18 öğrencinin gelmemesi nedeniyle araş tırma 162 örneklem ile sonuçlandırılmıştır. Verilerin toplanma sında öğrencilerin kuramsal bilgilerini, uygulama alanlarında uygularken karşılaştıkları güçlükleri saptamak amacıyla hazırlan mış anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerelndi- rilmeeinde yüzdelik ve Ki-Kare testi kullanılmış tır. Değerlendirme sonucunda; öğrenci hemşirelerin hemşirelik işlemlerini öğrendikleri biçimde uygulayamadıkları (% 44.8), has ta bakımı için gerekli araç-gereci bulamadıkları (% 58), bakımla ilgili bir sorunla karşılaş tıklarında danışmak için öğretim ele manı bulamadıkları (% 50.6), hastanın tedavi bakımına ilişkin gereği kadar beceri kazanma olanağı bulamadıkları (% 73*0), sağ lıklı/hasta birey ve ailesiyle iletişim kurmakta güçlük çektikle ri (% 59.3), uygulama alanında birlikte çalıştıkları ekip ile ile tişim kurmakta güçlük ©ektikleri (% 57.0) ve klinikte, klinik tartışmalarını yapabilecekleri ortam bulamadıkları (% 84.0) sap tanmıştır. Araştırma sonunda, elde edilen verilere yönelik uygun öne riler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE DİFFÎCULTÎES THAT THE STUDENT NURSES. MET WHÎLE THEY WERE PRACTICING WHAT THEY LEARNED THEORETÎCALLY“ ' ' * SUMMARY At Atatürk University at School of Nursing a study was made to determine the difficulties that the students met while they were practicing what they learned at their school theore tically. ' Of the students attending to the School of Nursing, 200 were planned to be taken in the study at first, but at the initi al application 20 students were excluded, and later 18 failed to come, so the study was made with 162 students. The subjects were asked to answer the question, about the difficulties when they met practicing experience that they learned theoretically. The results- of the answers were tested by Chi-Square Test and their p-ercentage was taken. It was concluded that the student nurses had some- trouble with appling their theoretical knowledge (% 41. 8). Some students revealed tha b they had no chance to make practice on the care of a patient (% 73.0), some explained the difficulties with finding necessary equipment (% 58). And they also expressed their feeling of not. making a good contact with the healty/ ill”people and their family (% 59.3) and also with the team they served together (&57.0). On the other hand, it was anot- hor problem for the students to find an instructor to consult (%50.6), and somewhere to make discussTion about their problem in clinic (%82)..0). Regarding the results of the data, the necessary sug gestions have been made.