Kanserli hastalara bakım veren hemşirelerde strese neden olan faktörler
Stress-creating factors in nurses who care the cancer patients
  1. Tez No: 11424
  2. Yazar: FÜGEN ÖZCANARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN BİROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
.73- VI. ÖZET Araştırma, poliklinik ve servislerde kanser tanısı olan hastalara bakım veren hemşirelerde, strese:, neden olan faktörlerin saptanması amacı ile yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araş tırma kapsamına Ankara Demetevler Onkoloji Hastanesi, Ahmet Andiçen Onkoloji Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Numune Hasta nesi Radyoloji Bölümü, Sağlık Bakanlığı Dr. Zeki Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Onkoloji Bölümü, A.Ü. İbni Sina Hastanesi Hematoloji Onkoloji Servisleri ve Poklikliniği, A.ü. Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Kadın Hastalıkları Onkoloji Servisi, H.Ü Erişkin Hastanesi Dahi liye ve Cerrahi Servisleri ve Polikliniğinde çalışan 203 hemşire alınmıştır. Veriler anket formu uygulanarak toplanmış ve elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ki-kâre testi ve yüz delikler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin onkoloji hemşireliği konusunda görev-içi eğitime ihtiyaç ları olduğu, bu konuda hemşirelerin %80.8'inin görev içi eğitim almadıkları görülmüştür. Hemşirelerin çalıştıkları bölüme kendi istekleri ile atananların kendilerini' daha az stresli hissettikleri saptanmıştır.-74- Kanserli hasta ve yakınlarıyla iletişim kurmada güçlük çeken hemşireler, bunun hasta ve yakınlarının duru mu kabullenmek istememeleri, kendi duygusal güçlüklerin den dolayı hasta ve yakınlarına yaklaşamamaları nedeni ile olduğunu belirtmişlerdir. Hemşirelerin 16.8hin mesleki doyum sağlayamadıkları ortaya çıkmıştır. Hemşirelerin %75'i kanserli hastaya bakım verirken, hastaların ve hasta yakınlarının olumsuz davranışları, hasta ların prognozunun iyi olmaması ve onlara yeterince yardımcı olamama, hastaların koku ve görünüşlerinin rahatsız edici olması, çalışma koşullarının iyi olmaması, eleman ve malze me eksikliğinden dolayı sıkıntı çekmeleri ve hastaya veri len bakımın sonucunu görememenin, kendilerinde strese neden olduğunu belirtmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-75- VI. SUMMARY STRESS-CREATING FACTORS IN NURSES WHO CARE THE CANCER PATIENTS The study has been arranged to determine the stress- creating factors in nurses who care the career patients. The study has been planned to be descriptive. The study covers 203 nurses who are employed in Ankara Demetevler Oncology Hospital, Ahmet Andiçen Oncology Hospital, Ministry of Health Dr. Zeki Tahir Burak Gynaecology and Maternity Hospital Oncolgy Department, A.ü.îbni Sina Hospital Hematology Oncology Services and Out-patient Departments, H.Ü. Adult Hospital Internal and Surgical Services and Out-patient Departments. Data is collected by the questionnaire form and the findings are evaluated by chi -square test and percentages are used. According to the findings of the study, nurses are in need of inservice education, it is seen that 80.8 % of nurses had no inservice education. It is detarmined that nurses who are appointed to their working places with their wishes feel themselves in a less stressed situation.-76- The nurses who have coninmni cation difficulties with patients and their families, have pointed out the reason of this as the families do not want to accept the existing situation, nurses can not found relations with patients and their families because of their affective difficulties. It is found that 16.8 % of nurses do not have job satisfaction. 75 % of nurses have pointed out that when they care the patients, negative behaviors of patients and their families, poor prognosis of patients and not to help enough to them, disturbing odor and appearance of patients, unsuitable working conditions, personnel and equipment inadequacy and not to accomplish success as a result of care are the reasons of their stress. In the line of the results that obtained from the study, suitable proposals have been put forward.