Hemşirelik eğitiminde web tabanlı uzaktan eğitim uygulaması: 'hasta eğitimi dersi örneği'
Implementation of web-based distance education in nursing education: 'a sample lesson in patient education'
  1. Tez No: 195370
  2. Yazar: EMİNE AKÇİN ŞENYUVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Arastırma, hemsirelik egitiminde ?Hasta Egitimi? dersini ?Karma Tasarım Modeli? dogrultusunda web tabanlı uzaktan egitim yöntemine dayalı bir örnek olarak hazırlamak/gelistirmek, uygulamak, ögrenci görüsleri dogrultusunda degerlendirmek ve ilgili arastırmalara kaynak olusturmak amacıyla, tanımlayıcı ve metodolojik arastırma yöntemine göre planlanarak 2005-2006 ögretim yılında uygulanmıstır. Arastırmanın evrenini stanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan .Ü Florence Nightingale Hemsirelik Yüksekokulu ve .Ü Bakırköy Saglık Yüksekokulu'nda ögrenimlerini sürdüren tüm ögrenciler olusturmus, örneklemini ise, bu yüksekokullarda 2005-2006 ögretim yılında 4. sınıfta ögrenimlerini sürdüren toplam 176 ögrenciden arastırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 167 ögrenci olusturmustur. Arastırmanın verileri, arastırma konusu çerçevesinde, arastırmacı tarafından kaynak taramasından ve uzman görüslerinden elde edilen bilgiler dogrultusunda hemsirelik ögrencilerinin sosyodemografik özelliklerinin, uzaktan egitim ile ilgili ön bilgilerinin ve egilimlerinin belirlenmesi amacıyla 27 sorudan olusan ?Bilgi Formu?, ?Web Tabanlı Olarak Hazırlanan Hasta Egitimi Dersi Örnegi? ve hemsirelik ögrencilerinin web tabanlı bir örnek olarak hazırlanan Hasta Egitimi dersine iliskin görüslerini belirlemeye yönelik 43 ifadeden olusan likert tipi ?Bilgi Formu II? ile elde edilmistir. Elde edilen veriler SPSS 11.0 paket programında, frekans-yüzdeleme, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi yöntemleri kullanılarak analiz edilmis ve bulgular literatür ısıgında tartısılmıstır. Sonuç olarak, ögrencilerin %94,6'sının kendi kendine ders çalısabilme alıskanlıgına sahip oldugunu, %92,8'inin bazı dersleri okul dısında da ögrenmek istedigini, %59,3'ünün hemsirelik egitiminde bazı ders ya da uygulamaların web tabanlı uzaktan egitim yöntemi ile etkili ve verimli bir sekilde uygulanabilecegini ifade ettikleri belirlenmistir. 2 Uzaktan egitimin saglayacagı öncelikli yararları; ögrencilerin %77,2'sinin ?Bireysel ögrenmeyi desteklemesi?, %34,7'sinin ?Fırsat esitligi saglaması? olarak, uzaktan egitimin öncelikli sakıncaları ise, ögrencilerin %79,6'sının ?Egitimci-ögrenci, ögrenciögrenci arasındaki karsılıklı etkilesimi en aza indirmesi?, %40,7'sinin ?Hemsireligin bütüncü ve hümanistik yapısının kazanılmasında yetersiz olması?, %28,7'sinin ?Devimsel ve duyussal davranısların kazanılmasında etkili olmaması?, %56,3'ünün ?Yalnızca kuramsal derslerde kullanılabilmesi? olarak ifade ettikleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in 2005-2006 on a descriptive and methodological basis so as to prepare, develop, and implement the lesson of ?Patient Education? in the direction of ?Coeducational Design Model? as an example of web-based distance education. It also aimed to obtain students' feedback and to serve as a source for relevant studies. The setting of the study was comprised of all the students continuing their education at stanbul University Florence Nightingale Nursing College and at stanbul University Bakırköy Health College and the sample of the study included 167 voluntary students who accepted to participate in the study during their last year of education in the 2005-2006 period. The data of the study were obtained using an ?Information Form? which was prepared through literature reviewing and consultation with specialists and involved 27 questions to determine the sociodemographic characteristics of nursing students together with their knowledge on, and their tendency about distance education. Also, a Likert type questionnaire consisting of 43 items was used to determine opinions of nursing students about the lecture on ?Patient Education? that was prepared as a sample of web-based distance education. The data were analyzed on the SPSS 11.0 package software, using frequency- percentage, arithmetical mean and standard deviation, t-test, and the findings were discussed in the light of the literature. It was found that 94.6% of the students had the habit of studying their lessons by themselves, 92.8% wanted to learn some lessons out of the school, and 59.3% mentioned that some lessons or practices in nursing education could be efficaciously implemented using a web-enabled distance education model. According to the students' opinion, the priority benefits provided by distance education are as follows: it supports individual learning (77.2%) and provides equal opportunities in learning (34.7%). The main disadvantages of distance education are as follows: it considerably decreases the interactions between lecturers and students, and between students (79.6%), would be insufficient to provide the holistic and humanistic nature of nursing (40.7%); would be less effective in achieving dynamic and sensorial behaviors (28.7%); can be utilized only in theoretical lessons (56.3%). The opinion of the students about the lesson of ?Patient Education? was generally positive.