Taban izolasyonlu yapıların dinamik analizi
Dynamic analysis of base-isolated structures
- Tez No: 114314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜ ÇINAR ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TABAN İZOLASYONLU BİNALARIN DİNAMİK ANALİZİ Sedat SÜT Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Ensitütüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2001, Sayfa : 74 Bu çalışmada, taban izolasyonlu yapı sistemlerinin deprem davranışı incelenmiştir. Öncelikle taban izolasyonunun dinamik analiz teorisi verilmiş ve taban izolasyon çeşitleri anlatılmıştır. Taban izolasyonlu yapıların tasarımı için standart koşullar belirtilmiştir. Taban izolasyonlu yapıların deprem etkisindeki davranışlarına etkisini görmek amacıyla 6 katlı plan ve düşeyde simetrik bir binanın taban izolasyonlu ve İzolasyonsuz dinamik analizleri yapılmıştır. Taban izolasyonu olarak yüksek sönümlü kauçuk mesnet sistemi kullanılmış ve izolasyon malzemesinin lineer olmayan davranış gösterdiği kabul edilmiştir. Dinamik etki olarak, 1992 Erzincan depremi ve 1999 Düzce depremi Bolu ivme kayıtlan kıllanılmıştır. Tepki büyüklükleri olarak, binanın üst kat yerdeğiştirmeleri, kolon kesme kuvvetleri ve izolasyon sisteminin yer değiştirmeleri seçilmiştir. Taban izolasyonlu ve izolasyonsuz haldeki tepki büyüklükleri karşılaştırılarak izolasyon sisteminin etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca, farklı depremler için elde edilen çözümler birbirleriyle karşılaştırılarak deprem karakteristiklerinin sonuçlara etkisi irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Taban İzolasyonu, Yüksek Sönümlü Kauçuk Mesnet, Kauçuk Mesnetin Bilineer Modeli, Deprem Davranışı. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DYNAMIC ANALYSIS OF BASE-ISOLATED STRUCTURES Sedat SÜT Fırat University Gradute School of Natural and Applied Scienses Depatment of Civil Engineering 2001, Page: 74 In this study, earthquake response of base isolated structure systems are studied. The dynamic analysis theory of the base isolation are firstly presented and the kinds of base isolation are explained. The standart code for design of base isolated structures are presented. For studing to effect of base isolation to earthquake response of structures, dynamic analysis of a structure which is symetrical and six stories, are carried out with and without the base isolation. For the base isolation the high damper rubber bearing system are used and the isolation material are asummed to be having bi-lineer behaviour, 1992 Erzincan and 1999 Düzce (Bolu) acceleration records are used for the dynamic input. /The top story displacements of the structure, the shear forces of coloumns and displacements of the base isolation system are selected for response quantities. Responses of structures with and without the base isolated system are compared and the effectiveness of isolation system is investigated. Also, the obtained solutions for different earthquake records are compared each other and the effects of earthquake characteristics on the results are studied. Key Words : Base isolation, High-Damping Rubber Bearing, Bilinear Modeling of Rubber Bearing, Earthquake Response. Ill