1,3,3-trisübstitüesiklobütan halkalı alkilditiyokarbamat esterleri ve tiyazolin-2-tiyonların sentezi ve türevleri
Synthesis of some 1,3,3-trisubstituecyclobutane substitued alkyldithiocarbamate esthers and thiazoline-2-thions
  1. Tez No: 114333
  2. Yazar: CUMHUR KIRILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİSİR AHMEDZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 1,3,3-TRİSÜBSTİTÜESİKLOBÜTAN HALKALI ALKİL DİTİYOKARBAMAT ESTERLERİ ve TİYAZOLİN-2- TİYONLARIN SENTEZİ ve TÜREVLERİ Cumhur KIRILMIŞ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001, Sayfa : 77 Bu çalışmada birer a-klorketon bileşiği olan 1,3-dikloraseton ve 3 -f enil- 3 -metil- l-(2-klor-l-oksietil)siklobütan elde edilmiş; primer ve sekonder aminlerin ditiyokarbamat tuzları ile etkileştirilerek 1,3,3-trisübstitüesiklobütan halkası içeren alkilditiyokarbamat esterleri ve tiyazol-2-tiyon bileşikleri sentezlenmiştir. Saflaştırma işlemleri, kristallendirme ve kromatografik yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen heterosiklik bileşiklerin erime noktaları tayin edilmiş ve değişik türevleri hazırlanmıştır. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları Elementel analiz, DSC, *H-NMR (90 ve 200 MHz), 13C-NMR ve FT - İR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tiyazol-2-tiyon, Ditiyokarbamat, a-klorketon, Sübstitüe Siklobütan, Heterosiklik Bileşikler, Ditiyokarbamat esterleri
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS SYNTHESIS OF SOME 1,3,3-TRISUBSTİTUECYCLOBUTANE SUBSTİTUED ALKYLDİTHİOCARBAMATE ESTHERS AND THİAZOLİNE-2-THİONS Cumhur KIRILMIŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 2001, Page: 77 In this work, 1,3-dichloroacetone and 3 -phenyl-3 -methyl- l-(2-chloro-l- oxyethyl)cyclobutane are synthesed. This a-chloroketones were reacted with dithiocarbamate salts of primer and seconder amines. From this reaction, 1,3,3- trisubstitued cyclobutanes- thiazole-2-thiones and dithiocarbamate esthers were obtained. The products were purified by using thin layer chromatography, coloumn chromatography and cryctallization techniques. Melting points of heterocyclic compounds which were synthesized, were determined their various derivatives prepared. The structure of the compounds was characterized by using such us elemental analysis, DSC, FT-IR, *H-NMRand 13C-NMR techniques. Key Words : Thiazole 2-thione, Dithiocarbamate, a-haloketone, Substitue Cyclobutane, Heterocyclic Compounds, Dithiocarbamate esthers.