Bazı metal(II) benzimidazol bileşiklerinin yapılarının kırmızı altı spektroskopisi yöntemiyle araştırılması ve 1,2-bis(4-pyridyl) ethane molekülünün titreşim spektrumunun teorik olarak incelenmesi
Investigation of the structure of some metal(II) benzimidazole compounds by vibrational spectroscopy and molecular structure and vibrational spectra of 1,2-bis(4-pyridyl) ethane by density functional theory and ab-initio hartree-fock calculations
- Tez No: 133456
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada M(benzimidazol)X2 [M = Cd, Cu; X = Cl, Br ], M(benzimidazol)2 X2 [ M = Co; X = Cl, Br], Co(benzimidazol)2 metal halojen bileşikleri ve Zn(benzimidazol)2Br2 tek kristali kimyasal yollardan ilk kez elde edildi. Elde edilen bileşiklerin ve tek kristalin infrared spektrumları 4000-200 cm'1 bölgesinde kaydedildi. Zn(benzimidazol)2Br2 tek kristalinin yapısı ise X-ışınları kırınım yöntemiyle tayin edildi. Bu bileşiklerin C, H, N analizlerinin sonuçlan verildi. Serbest ligand molekülü (benzimidazol) ve bileşik yapıdaki ligand molekülünün titreşim frekansları Karşılaştırıldı. Bileşiklerin ligand frekanslarında bileşik oluşumu nedeniyle, serbest ligand moleküllerine göre kaymalar gözlendi. Bu kaymaların; metale bağlı olarak değiştiği ve ligandın iç titreşimleri ile M-N(ligand) bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlerimden kaynaklandığı şeklinde yorumlandı. Ayrıca serbest 1,2-bis (4-pyridyl) ethan molekülünün Gaussian98 paket programı kullanılarak HF ve DFT de bağ uzunluktan, bağ açılan, İR titreşim frekanstan hesaplandı. Elde edilen verilerden korelasyon grafikleri çizilerek HF ve DFT teorileri arasında her bir parametre için deneysel datalarla karşılaştırma yapıldı.Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.03.01. Benzimidazol,1,2-bis(4-pyridyl) ethan) (bpa), metal halojenür bileşikleri, Zn kristali Gaussian98, HF, DFT, infrared 126 Prof. Dr. Şenay YURDAKUL
Özet (Çeviri)
In this study, M(benzimidazole)X2 [M =Cd, Cu; X=CI, Br ], M(benzimidazole)2 X2 [ M = Co; X=CI, Br,l ], Co(benzimidazole)2 metal halogen compounds and single crystal of Zn(benzimidazole)2Br2 have been prepared for the first time. The infrared spectra of all these compounds and the single crystal have been recorded between 4000- 200 cm"1 region. The vibrational frequencies of the free ligand molecules were compared with those complexes. The frequency shifts between free ligand and coordinated ligand were investigated. In the complex structure some shifts have been observed according to the free ligand molecules, due to the complex formation. It is commented that these shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internal modes of ligand molecules with the M-N(ligand) vibration. The structure of the single crystal Zn(benzimidazole)2Br2 was determined by the X-ray diffraction methods. The result of the C, H, N analyses of the complexes and single crystal are also given. The bond lengths, bond angles and the vibrational IR spectra (HF/6-31G(d), B3LYP/6-31G(d) and BLYP/6-31G(d) levels of theory) of the molecule 1,2-bis-(4-pyridyl) ethane (bpa) were calculated by the programme of IV Gaussian98. The calculated parameters were compared with the experimental values Science CodeKey Words Page Number Supervisor : 404.03.01. : Benzimidazole, 1,2-bis-(4-py ridyl) ethane (bpa), metal halogen compounds, The crystal of Zn, Gaussian98, HF, DFT, Infrared Spectra :126 : Prof Dr. Şenay YURDAKUL