Akuşağı Köyü (Baskil/ Elazığ) dolaylarında Kırkgeçit formasyonu'nun sedimantolojik özellikleri
Sedimentological properties of Kırkgeçit formation around Akuşağı Village (Baskil/ Elazığ)
- Tez No: 114345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
II ÖZ Yüksek Lisans Tezi AKUŞAĞI KÖYÜ (BASKİL / ELAZIĞ) DOLAYLARINDA KIRKGEÇİT FORMASYONU'NUN SEDİMANTOLOJİK ÖZELLİKLERİ Yusuf Türker ERTÜRK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 46 Bölgedeki en yaşlı birim mermer ve rekristalize kireçtaşları ile temsil edilen Permo-Karbonifer yaşlı Keban Metamorfitleridir. Keban Metamorfitleri'ni diskordan olarak üzerleyen Orta Eosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu bölgede fosilli kireçtaşı, kalkarenit ve çamurtaşı litolojisinde olup sığ deniz ve yamaç fasiyesleriyle karekterize edilir. Kırkgeçit Formasyonu' nu uyumsuzlukla üzerleyen Alt Miyosen yaşlı Alibonca Formasyonu tabanda kırmızı konglomeralar (fan delta çökelleri) ile başlar, üst seviyelerine doğru fosilli kireçtaşları, kalkarenit ve marnlar ile devam eder. Transgresif karakterli denizel bir ortam ürünü olan bu birim, Pliyo-Kuvaterner yaşlı Palu Formasyonu tarafından uyumsuzlukla üzerlenir. Palu Formasyonu karasal ortamda (alüvyon yelpazesi, örgülü nehir) çökelmiş zayıf çimentom kaba-orta taneli konglomeralardan oluşmuştur. İnceleme alanındaki en genç oluşuklar ise dere yataklarında görülen çakıl, kum, silt ve kil boyutundaki malzemeden oluşan güncel alüvyonlardır.III İnceleme konusu Kırkgeçit Formasyonu'nda 5 adet kesit ölçülmüş ve sözkonusu kesitlerin fasiyes analizleri sonucu 7 fasiyes ve 3 fasiyes topluluğu tanımlanmıştır. Bu fasiyesler; bentik foraminiferli-algli istiftaşı- vaketası (Fasiyes 1), bentik foraminiferli- algli tanetaşı (Fasiyes 2), pelajik foraminiferli-algli istiftaşı-vaketaşı (Fasiyes 3), biyoklastik-litoklastik istiftaşı-vaketaşı-(Fasiyes 4), algli-mercanlı bağlamtaşı-istiftaşı (Fasiyes 5), karbonat çamurtaşları (Fasiyes 6) ve kaotik çökellerdir (Fasiyes 7). Fasiyes topluluklarım ise; karbonat şelfi, yamaç ve tepecik resifleri oluşturur. Karbonat şelfi fasiyes topluluğu inceleme alanının kuzeyinde Keban Metamorfitleri üzerinde doğu-batı doğrultulu olarak uzanmakta olup, fasiyes 1, 2, 3 ve 5 'den meydana gelir. Biyoklastik-litoklastik istiftaşı-vaketaşı (Fasiyes 4), karbonat çamurtaşları (Fasiyes 6) ve kaotik çökeller (Fasiyes 7) ile temsil edilen yamaç fasiyes topluluğu inceleme alanının güneyinde yüzeyler. Bu topluluk üst düzeylerinde karbonat şelfi fasiyes topluluğu ile yanal-düşey ilişkilidir. Yamaç fasiyes topluluğu içerisinde merceksi geometrili konumda yer alan algli-mercanlı bağlamtaşı-istiftaşı ise resif fasiyesini (tepecik resifi) karekterize eder. Bu resifler oldukça sığ ve düşük eğimli yamaç üzerinde gelişmiştir. Elazığ Havzasında Kırkgeçit Formasyonu' nun genel fasiyes dağılımına uyumlu olarak, inceleme alam ve çevresinde de birim, kuzeyde sığ deniz, güney ve güneybatıya doğru yamaç ve derin deniz fasiyesleri ile temsil edilir. ANAHTAR KELİMELER: Kırkgeçit Formasyonu, Sedimantoloji, şelf fasiyesi, yamaç fasiyesi, tepecik resifi, Elazığ.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT (Master Thesis) SEDIMENTOLOGICAL PROPERTIES OF KIRKGEÇİT FORMATION AROUND AKUŞA?I VILLAGE (BASKİL/ELAZI?) Yusuf TürkerERTÜRK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 2001, Page: 46 The basement of the study area consist of Permo-Carboniferus Keban Metamorphic complex, which comprises marbles and recrystallyzed limestone. This complex is overlain unconformably by, Middle Eocene Kırkgeçit Formation which consist of fossiliferous limestone, calcarenites and mudstone. The formation has been deposited on the shallow marine and slope. Lower Miocene Alibonca Formation which overlies Kırkgeçit Formation with anconformity comprises red conglomaretes at the base, fossiliferous limestone, calcarenit and marl. This formation which is marines origin is overlied by Plio-Quaterner aged Palu Formation. Palu Formation which was deposited on terrestrial environment(alluvial fan, braided river) consist of coarse-middle grained conglomarete. The Quaternary aged alluvium which is youngest deposits of the study area is compesed of gravels, sands, silts and clays. Five sections have been meassured on the Kırkgeçit Formation. On the bases of the facies analyses of the measured section; seven facies and three facies associations were identified. These facies are; benthic foraminiferous-algal packstone-wackestone(Facies 1), benthic foraminiferous-algal grainstone (Fades 2), pelagic foraminiferous- algal packstone-wackestone (Facies 3), bioclastic-litoclastic packstone-wackestone (Facies 4), Algal-coral boundstone-packstone (acies 5), carbonat mudstone (Facies 6) and chaotic deposits (Facies 7). The facies associations are carbonates shelf, slope and knoll reefs. The carbonate shelf facies group is found in the north of the study area on the Keban Metamorphics laying in the east-west direction and composed of the facies 1,2,3,4 and 5. The slope facies association which represents in the south of study area consist of bioclastic-litoclastic packstone-wackestone (Facies 4), carbonate mudstone (Facies 6) and chaotic deposits (Facies 7). Lenticular shaped the algal-coral boundstone-packstone which was found in the slope facies association represents knoll reef facies. These reefs have been developed on the shallow and low angle slope. In conformity with the general facies distribution of the Kırkgeçit Formation in Elazığ region; in the study area the formation is represented by shallow marine in north and slope and deep marine facies in the south and southwest. KEY WORDS: Kırkgeçit Formation, Sedimetology, shelf facies, slope facies, knoll reef, Elazığ.