Erbânenin Türk din mûsikisindeki yeri ve icrâsı
The place and use of erbâne in Turkish religious music
- Tez No: 874383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN VOLKAN KOPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda, öncelikle erbânenin etimolojik kökeni ele alınmış ve bu enstrümanın adının tarih boyunca nasıl bir değişim süreci geçirdiği ve icrası incelenmiştir. Erbânenin yapısı detaylı bir şekilde incelenerek enstrümanın hangi malzemelerden yapıldığı, nasıl üretildiği ve teknik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Erbânenin Türk din mûsikîsinde sıklıkla kullanıldığı ilâhi, şuğul, nefes, mersiye, deyiş ve semah formları ile nîm sofyan, semâi, sofyan, yürük semâî, devr-i hindî, düyek, aksak, raks aksağı, curcuna, devr-i revân, bektâşi raksânı ve raksân usûllerinde nasıl icra edildiği incelenmiştir. Çalışmamızda, erbânenin icra şekli ve eğitimi için bir metod ortaya koymak adına özel semboller oluşturulmuş, sıklıkla kullanılan form ve usûllere örnek teşkil eden eserler üzerinde bu semboller gösterilerek erbânenin Türk din mûsikîsindeki icrasına yönelik eğitimin kolaylaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, first of all, the etymological origin of the erbâne is discussed, and how the name of this instrument has undergone a process of change throughout history and its performance is examined. The structure of the erbâne is examined in detail and information is given about the materials from which the instrument is made, how it is produced and its technical features. The forms in which erbâne is frequently used in Turkish religious music such as ilâhi, suğuş, nefes, mersiye, deyiş and semah, and how it is performed in nîm sofyan, semâi, sofyan, yürük semâî, devr-i hindî, düyek, aksak, raks aksağı, curcuna, devr-i revân, bektâşi raksân and raksân usuls are analyzed. In our study, special symbols were created in order to reveal a method for the performance and education of erbâne, and it was aimed to facilitate its teaching by showing these symbols on works that are examples of frequently used forms and usuls.