Çubuk kanatlı türbülatörlerin ısı değiştiricisi performansına etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of pin fins turbulators on heat exchanger performance
  1. Tez No: 114382
  2. Yazar: SALİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUBUK KANATLI TURBULATORLERTN ISI DEĞİŞTİRİCİSİ PERFORMANSINA ETKİLERİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTHULMASI Salih ÖZÇELİK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 2001, Sayfa:50 Isı transferini artırma yöntemleri, pasif ve aktif yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif yöntem ile ısı transferini artırmak için sisteme ek enerji verilirken, pasif yöntemde ise ek enerjiye gerek yoktur. Ek enerji gerektirmeyen türbülatörlerle ısı transferi artırımı; ısı transfer yüzeyinin arttırılması, sınır tabakanın parçalanarak tekrarlı olarak yeniden oluşturulması, akış ortamının karıştırılması ve akım yolunun uzatılması gibi yöntemlerle olur. Bu çalışmada temel amaç, pasif yöntemle ısı transferini artırmaktır. Bu amaca yönelik olarak çubuk kanatlı türbülatörler tasarlanmıştır. Bu türbülatörlerin kanatları; çeşitli açılarda, içten kanatlı, dıştan kanatlı, hem içten hem dıştan kanatlı olarak imal edilmiştir. Çalışmada türbülatörsüz ortamdaki ısı transfer miktarı ile, türbülatörler kullanılması durumumdaki, ısı transfer ve basınç kayıp miktarları birbiriyle mukayese edilmiştir. Deneyler Reynolds sayısının 10000 ile 60000 değerleri arasında yapılmış. Nusselt sayısı ve sürtünme kayıp katsayısının Reynolds sayısı ile değişimi elde edilmiştir. Ayrıca çalışmada ısı değiştiricisi etkinliğinin NTU sayısı ile değişimi bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Türbülatörler, dönmeli akış, ısı değiştiricisi, silindirik boru akışı, sabit yüzey sıcaklığı
Özet (Çeviri)
II SUMMARY MASTER THESIS EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECT OF PIN FINS TURBULATORS ON HEAT EXCHANGER PERFORMANCE Salih ÖZÇELİK Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Education 2001, Page: 50 The ways of increasing heat transfer are classified as active and passive methods. In active method additive energy is given to the system contrary to the passive system. In the turbulators which do not need additional energy; increasing of heat transfer can be achieved by enlarging heat transfer surface, reforming boundary layers after breaking them and lengthening of flow path In this study the aim was to increase heat transfer with passive methods. For this aim pin fin turbulators were designed. The turbulators were produced as inner fins, outer fins and double sided fins. The heat transfer and pressure losses without turbulator and turbulators having various fin forms were compared. The experiment were carried out with the Reynolds numbers between 10.000 and 60.000. the variation of the Nusselt number and friction factor with Reynolds number. Also, the variation effectiveness of heat exchanger with NTU number. KEYWORDS: Turbulators, swirl flow, heat exchanger, pipe flow, constant surface temperature