3-mesitil-2-hidroksi propil metakrilat ile glisidil metakrilat ve N-vinil pirrolidon kopolimerlerinin fiziksel ve termodinamik özelliklerinin araştırılması
The investigation of the thermodynamic and physicalproperties of copolymers of N-vinyl pyrrolidone and glycidyl methacrylate with 3-mesitylene, 2-hydroxy propyl methacrylate
- Tez No: 150147
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLIŞAH AÇIKSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 3-MEZITEL-2-HTDROKSİ PROPİL METAKRİLAT İLE GLİSİDİL METAKRİLAT VE. N-VİNİLPİRROLİDON KOPOLİMERLERİNİN FİZİKSEL VE TERMODİNAMİK ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Ülkü SEZEK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kiraya Anabiiim Dalı 2004, Sayfa: 59 Bu çalışmada, aril yan zincirli 2-hidroksi propil metakrilat monomeri klorhidrinlerden elde edilen oksiran bileşikleriyle metakrilik asitin reaksiyonundan hazırlandı. Elde edilen 3- mezitil-2-hidroksi propil metakrilatm (MHPMA) N-vinilpirrolidon (N-Vp) ve glisidiî metakrilat (GMA) monomerleriyle 60°C'de Bz202 başlatıcısı kullanılarak 1,4-dioksan çözeltisinde kopolimerleri hazırlandı. Monomer ve kopolimerlerin yapısı İR, 'H-NMR teknikleriyle karakterize edildi. MHPMA-N-Vp kopolimeriniıı camsı geçiş sıcaklığı (Tg) DSC ile, termal kararlılığı TGA ile araştırıldı. GPC ile molekül ağırlığı tayini yapıldı. Invers gaz kromatografîsi (IGC) tekniği kullanılarak çözücü olmayan prob-polimer sistemlerinin termodinamik özellikleri araştırıldı. Bu amaçlş Chromosorb W üzerine kaplanan MHPMA-N-Vp kopolimeri bakır kolon içine doldurularak üzerinden değişik sıcaklıklarda hidrokarbon ve alkoller enjekte edildi ve spesifik ahkonma hacimleri tayin edildi. (l/T; lnVg) grafiğinden MHPMA-N-Vp kopolimerlerinin Tg değerleri 370°K olarak bulundu. Camsı geçiş sıcaklığı altındaki sıcaklıklarda poli(MHPMA-ko-N-Vp) üzerinde hidrokarbon ve alkollerin adsorpsiyon ışılan bulundu. Tg üzerinde sorpsiyon için problann AHıs, ASıs ve AGıs değerleri tayin edildi. Sonsuz seyreltik hali için problann ağırlıkça aktiflik katsayısı (aiwO“, Flory-Huggins etkileşim parametresi (Xlı2), kısmi molar serbest enerji (AGj10) VIve kısmi molar ısı (AHı”) değerleri bulundu. Bu değerler polimer-nonsolvent sistemleri için bulunan değerlerle uygunluk gösterdi. Flory-Huggins etkileşim parametresi değerlerinden faydalanılarak MHPMA-N-Vp kopolimerlerinin çözünürlük parametresi (Sı) tayin edildi. Çözünürlük parametresinin sıcaklıkla azaldığı gözlendi. Anahtar Kelimeler : Sentez, 2-Hidroksi Propil Metakrilat, İnvers Gaz Kromatografisi, Ağırlıkça Aktiftik Katsayısı, Flory-Huggins Etkileşim Parametresi, Çözünürlük Parametresi. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE THERMODYNAMIC AND PHYSICAL PROPERTIES OF COPOLYMERS OF N-VINYL PYRROLIDONE AND GLYCIDYL METHACRYLATE WITH 3-MESITYLENE-2-HYDROXY PROPYL METHACRYLATE Ülkü SEZEK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2004, Page: 59 In this work, 2-hydroxy propyl methacrylate monomers with aryl side chain such as mesitylene was prepared from the reaction of methacrylic acid with the oxirane compound obtained from the chlorhydrine. Theirs copolymers of 3-mesityl-2-hydroxy propyl methacrylate obtained were prepared by N-Vp and GMA monomers by using Bz202 an initiator in presence of 1,4-dioxane solvent at 60°C. The structure of monomer and copolymers were characterized by IR and 'H-NMR techniques. The glass transition temperatures of MHPMA-N-Vp copolymer was measured by DSC. The thermal properties of poly(MHPMA-co-N-Vp) was determined by TGA. The molecular weights of the copolymer was determined by GPC. Thermodynamic properties of polymer-probe systems were investigated by using inverse gas chromatography (IGC) technique. For this purpose, copolymer was depositet on to the chromosorb W and was packed within copper column, then the hydrocarbons and alchols were injected at different temperatures and the specific retention volumes were determined. The glass transition temperature (Tg) of poly(MHPMA-co-N-Vp) was found as 370°K from the plot of lnVg° versus 1/T. The healts of the adsorption of probes on the poly(MHPMA-co-N-Vp) at the temperatures below the glass transition temperature was found. Above the glass transition temperature AHıs, ASis and AGjs values of probes for sorption were determined. Furthermore, weight activity coefficients (aiW])T, Flory-Huggins interaction parameters (Xi^), partial molar free energies (AGj00) and partial molar heats (AHi°°) values of probes and infinite dilution were VIIIcomputed. These values showed well agreement with the values of polymer-nonsolvent systems. The solubility parameters (52) of poly(MHPMA-co-N-Vp) was determined by means of values of the Flory-Huggins interactions parameters. It was seen that the solubility parametes decreased with the increasing temperature. Keywords : Synthesis, 2-Hydroxy Propyl Methacrylate, Inverse Gas Chromatography, Weight Activity Coefficients. Flory-Huggins Interactions Parameters, Solubility Parameters. IX