Barit ile üretilen ağır betonların özellikleri
Properties of heavyweight concrete produced with barite
  1. Tez No: 114409
  2. Yazar: CEM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
XIII ÖZET Ağır betonlar ilk kullanım zamanlarında devrilmeye karşı hassas olan yapılarda denge yapısı olarak kullanılmaktaydı. 20. yüzyılda azalmaya başlayan enerji kaynakları insanoğlunu yeni enerji kaynakları bulmaya zorlamıştır. Bunun sonucu inşa edilen nükleer reaktörlerde ağır beton radyoaktiviteye karşı yaygın olarak kullanıla gelmiştir. Ayrıca hastanelerde ve nükleer tıp merkezlerinde radyoaktif maddelerin yaydığı zararlı ışınlardan korunmak için kullanılmıştır. Bu çalışmada amaç Konya Beyşehir Höyük Yöresinde çıkartılmakta olan barit ile iki farklı tipte çimento kullanılarak üretilen ağır betonun özeliklerini incelemektir. Birinci bölümde ağır betonlar, üretiminde kullanılan agregalar, ağır betonların zararlı ışınlara karşı kalkan olarak kullanılması ve ağır betona etki eden zararlı ışınlar hakkında genel bir bilgi sunulmaktadır. İkinci bölümde iki farklı çimento tipi kullanılarak üretilen ağır betonların fiziksel ve mekanik özelikleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Ayrıca radyoaktivite deneyleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmada kullandığımız barit mineralinin fiziksel, mekanik, kimyasal ve petrografik yapısı bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde deneylerden elde edilen bulgular irdelenmiştir. Dördüncü bölümde sonuçlara, beşinci bölümde ise önerilere yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Konya Beyşehir Höyük baritinin performans ve dayanım açısından radyoaktiviteye karşı kalkan betonu hazırlanmasında kullanılmasının uygun olacağını göstermektedir. Barit mineralinin ülkemizde bol ve yaygın olarak çıkartılması ise malzemenin elde edilmesi ve ülke ekonomisini katkısı yönünden önemlidir. Kullanılan çimentonun dayanımı arttırılınca ağır beton dayanımının da arttığı görülmüştür. Çimento tipinin değiştirilmesiyle beton birim ağırlığı artmıştır. Kullanılan yedi farklı s-ç oranı içinden uygun olan dayanım ve işlenebilirlik açısından 0.40 s-ç oranı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
XIV SUMMARY Heavyweight concrete have been used as a structure of equilibrium in buildings those are sensitive to fall over in first usage times. In the 20 century, the decrease of energy sources forced the human being to find new sources of energies. The heavyweight concrete used in the nuclear reactors built for this reason against radioactivity has been used widely. Besides, they have been used for protection from harmful rays those are radiated from radioactive materials at hospitals and nuclear medical centers. In this study, aim is to examine the properties of heavyweight concrete produced by barite obtained in Konya Beyşehir Höyük deposits by two different cement types. In the first part, a general information about heavyweight concrete, aggregates used in its production, use of heavyweight concrete as shields against harmful rays and harmful rays that affect heavyweight concrete is given. In the second part, the physical and mechanical properties of heavyweight concrete produced by using two different cement types is given comparatively. Besides, explanations about radioactivity experiments are done the physical, mechanical, chemical and petrographic structure of barite minerals used in this study is examined. In the third part, the data obtained from the experiments are discussed. In the fourth part, results and in the fifth part proposals are given. All the results obtained show that Konya Beyşehir Höyük barite use is appropriate in preparation of shield concrete against radioactivity concerning performance and strength. The mining of barite mineral abundantly and widely in our country is important in obtaining equipment and its addition to the country's economy. Increasing the strength of cement used leaded to strength of heavyweight concrete. The changing of cement type increased concrete unit weight. Among seven different water-cement ratios, the appropriate water-cement ratio is 0.40 concerning strength and treatability.