Ürün testi ve sınıflamasında yapay sinirsel ağ yaklaşımı
A Neural network based approach for product testing and classification
  1. Tez No: 114417
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SERMET ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Ev eşyalarında ürünün kalitesi, doğrudan müşteri tatminini etkilediğinden birinci derecede önemlidir. Bütün üretim sistemlerinde, bileşenler ve yarı mamuller üretim aşamasında test edilirler. Ancak genel olarak ürün kalitesinin daha güvenli belirlenmesinde, örnekleme yöntemiyle, bitmiş ürünlerin de son bir kontrolden geçmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bir beyaz eşya üreticisinin, bitmiş ürünleri test eden sistemi üzerinde çalışılmıştır. Test sisteminde ürünler bir örnekleme mantığı ile seçilmekte ve operatörler tarafından test için hazırlanmaktadır. Her ürün için güç tüketimi ve bir kaç noktadaki sıcaklık değişimleri, değişken test sürelerinde otomatik olarak toplanmakta ve elde edilen veriler, ürünlerin özelliklerine göre gösterdikleri davranışlar açısından sınıflandırılmaktadır. Halen mevcut olan ve operatörlerce yapılmakta olan değerlendirme sistematiğini, hem daha etkin hem de otomatik hale getirmek için, yapay sinir ağı tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen yapay sinir ağı tabanlı sistem, şu anda, hatalı ürünü sağlam olandan %95 doğrulukla ayırabilmekte ve problemli ürünleri de sinir ağı çıktılarının değerlendirilmesi sonucunda, hata türlerine göre belirli gruplara ayırabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Yapay sinirsel ağ, Geriyayılım algoritması, Ürün sınıflaması, Test sistemleri, Desen tanıma
Özet (Çeviri)
SUMMARY For household appliances, product quality is of utmost importance since it directly effects customer satisfaction. In most production systems, components and semi-finished products are tested during manufacturing. However, a final check is necessary for a sampled group of products for deriving a general understanding of the product quality. In this study, a household manufacturer's pre-packaging finished product test system has been studied. Based on current system, the products are prepared for testing by operators and the test system accepts products that are sampled by certain rules. For every product, power consumption and temperature changes at several different points are automatically obtained for various test durations and the data are evaluated by the operators to classify the products regarding to their properties. In order to make the current operator-lead evaluation system more effective and independent of human beings, an artificial neural network based algorithm was developed to evaluate the products' test data and make decisions regarding to the products' characteristics in on-line mode. Currently the neural network is able to differantiate the normal products from the defective ones with the accuracy of 95%, and the most importantly, the system proposed is succesfully classify the defective products into appropriate groups based on the types of the failures. Keywords : Artificial neural network, Backpropagation algorithm, Product classification, Test systems, Pattern recognition.