Metastatik ürotelyal kanserlerde sağkalımla ilişkili prognostik faktörlerin belirlenmesi
Prognostic Factors for Predicting Survival of Patients with Metastatic Urothelial Cancer
- Tez No: 546015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÜRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç :Metastatik ürotelyal kanser olgularında sağ kalımla ilişkili prognostik faktörlerin tanımlanması amaçlandı. Materyal Metot:Üç farklı merkezde 2005 ile 2017 yılları arasında mesane kanseri tanısıyla izlenmişTNM sınıflamasına göre metastatik (M1)hastalık olarak kabul edilen103 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbiditeleri, tanı tarihi, hastalık nüks ve ölüm tarihleri; metastaz yerleri, tanı ve nüks dönemindeki laboratuar değerleri (hemogram, albumin, kalsiyum, kreatin, AST, ALT, GGT, ALP, LDH, albumin, sodyum ve potasyum) kaydedildi ve bu faktörlerin genel sağkalım üzerine etkileri değerlendirildi. Ayrıca prognostik nutrisyonel indeks ve nötrofil/lenfosit oranı hesaplandı ve bu iki parametrenin metastatik mesane kanseri tanısı olan hastalarda sağkalım üzerine etkinliği değerlendirildi. Bulgular:Ortanca genel sağkalım oranı 20 ay olarak hesaplandı. Prognostik nutriyonel indeksin yüksek olmasının sağkalımı azalttığı izlendi. Nötrofil/lenfosit oranı iki farklı kestirim değeri noktası ile belirlendi ve genel sağkalım üzerine etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: To determine the prognostic factors related to overall survival (OS) in patients with metastatic urothelial cancer (mUC). Material and Methods: We retrospectively evaluated the 103 patients with mUC who were treated at 3 different centres between 2005 and 2017. Age, gender, comorbidities, date of diagnosis, history of disease recurrence and death; laboratory parameters were recorded. We analyzed their effects on OS. In addition, prognostic nutritional index (PNI) and the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) were also evaluated. Also based on predefined prognostic factors risk score was generated and patients categorized in good, intermediate, and poor risk group. OS was estimated by the Kaplan-Meier method and the log-rank test was used to assess between-group differences in OS and Cox-regression for multivariate analysis. Results: The median overall survival was 20 months. A high PNI was associated with reduced OS.