Atıksulardan deterjanların biyolojik yolla parçalanması
Biological degradation of detergents in wastewater
  1. Tez No: 114422
  2. Yazar: TÜLAY ARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çevre kirlenmesinde önemleri giderek artan sentetik deterjanlar içerisinde, özellikle biyolojik oarak parçalanamayanlar, evsel ve endüstriyel atıksulara karışarak havzalarda birikmektredir. Bu durumda suların doğal dengesi bozulmakta, bunun sonucunda canlılar ve onlarla beslenen insanların sağlığı tehdit edilmektedir. Bu çalışmada deterjan içeren atıksulardan elde edilen izolatlar arasında deterjan parçalama yeteneği en iyi olan mikroorganizmanın Klebsiella pneumonia (LI 9) olduğu tespit edilmiştir. Deterjan aktif maddesi olarak LAB,SLES ve ALS kullanılmıştır. Her bir aktif maddenin ayrı ayrı yapılan Klebsiella pneumonia (LI 9) ile parçalanması işleminde en uygun deterjan konsantrasyonunun l mg/1, başlangıç hücre konsantrasyonunun 16xl03 hücre/ml, pH değerinin 6, sıcaklığın 30°C, çalkalama hızının 150 rpm olduğu belirlenmiştir. Deterjan miktarları metilen mavisi metodu ile ölçülmüştür. Belirlenen şartlar altında karışık aktif maddenin Klebsiella pneumonia (L19)'nin deterjanın %75 parçaladığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Anyonik deterjan, Atıksu, Biodegradasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Non-biodegradable synthetic detergents from industrial and domestic waste waters have accumulated in river basin. The balance of water as a result of this detergent accumu lation have been disturbed and then living organisms in water and human being is adversely affected. In this study, the isolates were isolated from detergent-containing waste water. The effectiveness of these cultures was assesed in terms of their detergent degradable afficiency. Klebsiella pneumoniae (LI 9) was the most effective of the pure cultures. The optimum conditions were found that total initial inoculum cocentration of bacteria was approximately 16X103 cells/ml (for 100 ml minimal medium), initial detergent concentration was 1 mg/L, pH was 6, the temparature was 30 °C and the shaking rate was 120 rpm for the each detergent active matter. The quantitiy of detergent has been measured by the method of the blue of methylene. The effectiviness of this culture was 75% for the mixed detergent. Key word :Anyomk detergant, Waste water treatment, Bıodegredatıon