Tekrarlamalı ölçümlerin çok değişkenli değişke çözümlemesi için uygun teknik belirlenmesi ve öğrenci bakış açısıyla üniversite yaşamının kazandırdıklarının ölçülmesine ilişkin bir uygulama
Repeated measures on multivariate responses and an application
- Tez No: 114423
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle q zaman periyoduna ve m bağımlı değişkene sahip tekrarlaman ölçümlü deneyler sistematik olarak incelenmektedir. Çok değişkenli tekrarlamak ölçümlü deneylerde her bir denekten q zaman periyodunun her birinde m kadar yanıt alınır; araştırmacı bu durumda çifte çok değişkenli, çok değişkenli karma ve ayarlanmış çok değişkenli karma sınama teknikleri ile m kadar ayrı tek değişkenli sınama tekniği arasında bir tercih yapmak zorundadır. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde çok değişkenli karma sınama tekniği, ayarlanmış çok değişkenli karma sınama tekniği ve çifte çok değişkenli sınama tekniği incelenmektedir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerine uygulanan anketten elde edilen veriler bölüm beşte çifte çok değişkenli sınama tekniği ve ayarlanmış çok değişkenli karma sınama tekniğiyle analiz edilmektedir. Bu bölümün amacı fakültenin farklı bölümlerinin (ve ayrıca öğrencilerin cinsiyetinin) bağımlı değişkenlerde farklı değişimlere neden olup olmadığım belirlemektir; bölüm (ve cinsiyet) ve dönem etkisinin sınanmasında ayarlanmış çok değişkenli karma sınama tekniğiyle çifte çok değişkenli sınama tekniği kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, firstly, the repeated measures experiment having q periods and m dependent variables are systematically examined. In multivariate repeated measures experiment, m dimensional response has been taken from each subject on each of q occasions; the researcher must decide between m separate analyses and one joint analysis, and between a multivariate model and a mixed model. In the third section of this study, the multivariate mixed model, the adjusted multivariate mixed model and the doubly multivariate model analyses have been examined. The data obtained from the students of the Faculty of Arts and Sciences at Osmangazi University is analyzed in section 5; the two models corresponding to the joint analysis are used: the adjusted multivariate mixed model and the doubly multivariate model. The aim of this section is to determine whether the different departments of the Faculty (and also the different genders of the students) induced differential changes in the dependent variables. In addition, it is of interest to test for average group and time effects; adjusted multivariate mixed model and doubly multivariate model are performed.