Orman biyokütlesinin (kızılçam, pinus brutia ten.) pirolizi ve ürünlerinin incelenmesi
Pyrolysis of forest biomass (pinus brutia ten.) and the investigation of it's products
  1. Tez No: 114431
  2. Yazar: MUKADDES CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ŞENSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Dünyada artan nüfus ve gelişmekte olan teknolojiye bağlı olarak enerji gereksinimi sürekli artmakta ve bu durum sınırlı olan birincil enerji kaynaklarının giderek azalmasına neden olmaktadır. Çevre dostu ve yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan arasında yer alan biyokütle özellikle gelişmekte olan ülkeler için uygulama alanı en geniş olan enerji kaynağıdır. Biyokütlenin cinsine, şekline ve yapısına bağlı olmaksızın, termal dönüşüm prosesleri ile özellikle yüksek verimde sıvı ürün elde edilmesine olanak sağlayan piroliz yöntemi ile elde edilen sıvı ürün, iyileştirme işlemleri sonunda kalorifik değeri yüksek, kolay depolanabilir ve taşınabilir özellikleri ile, petrol türevi sıvı yakıtlar için bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çalışmada ülkemizdeki yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan arasında önemli bir yeri olan kızılcam (Pinus Brutia Ten.) odun talaşının ve kabuğunun çeşitli piroliz koşullarında Heinze retordunda pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı ve sürükleyici gaz akış hızı gibi değişkenlerin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sıvı ürünün lH-NMR ve FTTR spektrumu alınmış, elementel analizi gerçekleştirilmiş ve ısıl değeri belirlenmiştir. Ayrıca sıvı ürün sütun kromatografisinde fraksiyonlarına ayrılmıştır. Bu fraksiyonların İR spektrumları alınmış elementel analizleri gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Enerji, Biyokütle, Kızılcam, Piroliz, Sentetik Yakıt,
Özet (Çeviri)
SUMMARY The need of energy have been increasing sharply due to the rapid increase in world population and developing technology. The extensive use of primary energy sources has lead researchers to find new energy sources. Among environment friendly renewable energy sources, the biomass is probably the most common in particulary developping countries. Regardless of its type, form and construction, the biomass can be easily converted into the liquid products by using the methods of the pyrolysis. After improvisation processes these liquid products will posses the high calorific value and be easily deposited and transported. In this respect they can be taken as an alternative fuels to the derivatives of the petroleum. In this work, the pyrolysis of pine wood sawdust and bark which have an important place among new and renewable energy sources in our country, was performed in a Heinze retort. The effect of pyrolysis parameters such as temperature, heating rate and sweep gas velocity on the pyrolysis product yield was investigated. The IR and 'H-NMR spectrums and elemental analysis of the liquids produced in this study were obtained and its calorific value was determined. Also; the liquid product separated fractions in a column chromatography. Taken IR spectrums of these fractions their elemental analysis were also obtained. KEY WORDS Energy, Biomass, Pinus Brutia Ten., Pyrolysis, Synthetic Fuels,