AISI 316 kalite paslanmaz çelikte çökelmenin etkileri
The Effect of precipitation hardening in AISI 316 stainless steel
  1. Tez No: 114433
  2. Yazar: YUNUS ELCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada; AISI 316 paslanmaz çeliklerinde yapılan çökelme sertleşmesi işleminin deneysel sonuçlan araştırılmıştır. Numuneler ; 1050 °C sıcaklığında 1 saat çözeltiye alınmış ve işlem sonrası suda ani soğutma yapılmıştır. Çözeltiye alma işleminden sonra 450oC,550°C,650°C ve 750 °C sıcaklıklarda üçer numune 6 saat bekletilerek çökeltme yapılmış ve numuneler havada soğutulmuştur. Çöktürme işleminden sonra sertlik ve çentik darbe dayanımında artma görülmüştür. Deney sonrası,değişik sıcaklıklarda çökeltme işlemine tabi tutulmuş numunelerin mikroyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, experiment result of precipitation hardening process for made in AISI 316 stainless steels are examined. Samples have been annelead for one hour at 1050 °C temperature and after the process,in stantaneous cooling has been made in water. After the process of annealing, precipitation hardening has been made for 3 samples, keepimg them waiting at 450°C,550°C,650°C and 750 °C temperatures for 6 hours and samples have been cooled in air. After the process of precipitation hardening, incerease in their hardness and notch shock proof has been seen. After the experiment,microstructures of samples treated into process of precipitation hardening in different temperatures have been studied.