4,5-dihidro-4-(o-metoksifenil)-1,4-nafto(6-7,b)-oksazepin 3(2H)-on'ların sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis of the 4,5-dihydro-4-(o-methoxyphenil)-1,4-nafth(6-7,b)-oxazepin's and the determination of its structure by spectroscopic methods
  1. Tez No: 114434
  2. Yazar: KAMURAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada : 1. Naftolik SchifF bazları (165) elde edilmiştir. 2. Naftolik SchifF bazları (165) NaBH4 ile indirgenmiş amin bileşikleri (166) elde edilmiş tir. 3. Aminlerin (166) kloroasetilklorür ile muamelesi sonucu acil türevleri (167) elde edilmiş tir. 4. Diaçil ve monoaçil türevlerinden (167) bazik ortamda halka kapanması ile 1,4- naftoksazepinonlar (168) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapılan I.R.,U.V.,1H-N.M.R. ve 13C-N.M.R(DEPT) spektrumları ile tayin edilmiştir. ^^ w (165) (166) A) Rı=OCH3,H B) R=ClCH2COCl,Rı=OCH3(167b) C) R=H,Rı=OCH3(167c) (167) (168)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work: 1. Thenaphtolic Schiff bases (165) were obtained. 2. The naphtolic Schiff bases (165) were reduced with NaBH* to obtain amine compounds (166). 3. The amines (166)were treated with CICEfeCOCL to obtain the acyl derivatives (167). 4. From the diacyl and monoacyl derivatives (167) 1,4-naphtoxazepinones (168) were obtained in base with a ring closure. The scratures of the synthesised compounds (165,166,167,168) were determined by I.R,U. V.,fH-N.M.R (DEPT) spectra. ^^ V^S^"-1* \ / (165) (166) A) R!=OCH3,H B) R=C1CH2C0C1,Ri=OCH3(167b) C) R=H,Ri=OCH3(167c) (167) (168)