Rekor değerlerine ilişkin ön kestirimlerin belirlenmesi ve bir uygulama
Prediction of record values and an application
  1. Tez No: 114439
  2. Yazar: ARZU ALTIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNSELİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu tezde öncelikle rekor istatistiklerinin tarihçesi ele alınmış, daha sonra rekor zamanları ile rekor değerlerinin dağılımları teorik olarak ayrıntılarıyla incelenmiştir. Gözlemlenen rekor değerleri yardımıyla, rekorların geldiği dağılımın parametreleri kestirilmiş ve izleyen rekor değerinin meydana gelme olasılığı belirlenmiştir. Teorik olarak incelenen rekor, değerleri ile ilgili uygulama Eskişehir bölgesine su sağlayan barajlara gelen su miktarları dikkate alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis firstly the history of record statistics were taken into consideration and then record times and the distribution of record values were evaluated theoretically in details. Via the help of observed record values the parameters of distribution from which records come through are inferred and the possibility of happening of the following record values are determined. The application assaciated with the record statistics observed theoretically were evaluated with the practical application through which coming amount of the water the data of the dams supplying water to the Eskişehir area.