Diyod pompalı katı-hal lazerleri dizaynı ve parametreleri
Diode-pumped solid-state laser design and parameters
- Tez No: 114440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL TAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Katı-hal laser teknolojisi son yıllarda oldukça gelişmiştir. Yarıiletken diyod laserler katı-hal laserlerinin verimin artırır ve bir optik kaynak olarak kullanılırlar. Laser kazancı için, ters birikim olması şarttır. Böylece, üst enerji seviyesinden alt enerji seviyesine laser ışını geçişi olabilir. Bu çalışmada, diyod pompalı katı-hal laser dizaynı yapıldığında yukarıda belirtilen şartlar sağlanırsa bir üç seviyemsi laser için gerekli hesaplamaların bu parametrelerle yapılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The key driver in solid-state laser technology over the past few years has been in the development. Semiconductor diode lasers increase the efficiency of solid-state lasers and are used as an optical source. It must have the population inversion for laser gain. Therefore, it can be translation of laser beam from the upper energy level to lower energy level. In this work, it was seen that the required calculations can be made with these parameters for a quasi-three level laser if the conditions which are defined above are supplied when diode-pumped solid-state laser design is made.