Santrifüj pompalarda kanat sayısı, kanat uzunluğu ve viskozitenin pompa performansına etkisi
Influence of blade number, blade length and viscosity on centrifugal pump performance
- Tez No: 114454
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, santrifüj pompalarda kanat sayısı, kanat uzunluğu ve viskozitenin pompa performansını nasıl değiştirdiğini gözlemektir. Bu çalışma teorik ve deneysel olmak üzere iki grupta toplanabilir. Teorik çalışmada santifüj pompaların performansını etkileyen faktörler, pompa kayıpları ve akış ayrılmasından bahsedilmiştir. Deneysel çalışmada 4 kanatlı, 5 kanatlı, 6 kanatlı fan imalatı yapılmıştır. İmal edilen 3 fan ve pompa üzerinde bulunan orijinal fan denenerek kanat sayısı ve kanat uzunluğunun performansı nasıl etkilediği izlenmiştir. Daha sonra su 40 °C sıcaklığa ısıtılmış deneyler bu sıcaklıkta tekrarlanmış ve performansın nasıl değiştiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis is to observe how centrifugal pump performance changes with blade number, blade length and viscosity. This thesis consist of two parts, the theory section and tests section. In theory section, pump performance influential factors, pump losses and separation was discussed. In tests section, impellers have 4 blades, 5 blades, 6 blades were manufactured. Manufactured impellers and original impeller was tested and observed how pump performance changes with blade number and blade length. Then, water was heated 40 °C, these test was repeated and observed pump performance change.