Ferrocementin zirai amaçlı yeni kullanım alanları
New agricultural purpose utilization domains of ferrocement
  1. Tez No: 114462
  2. Yazar: İLKAY USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU, PROF. DR. HASAN GÖNEN, DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
XIV ÖZET Ferrocement hidrolik çimento harcının çok katlı ve küçük çaplı tel kafeslerle güçlendirilerek oluşturulan donatılı harç çeşididir. Ferrocement homojen bir malzemedir, yük dağılımının malzemenin her kesitinde yaklaşık olarak eşit miktarda olmasından dolayı dirençli bir malzemedir. Ferrocementin uygulama alanlarının geniş olması, ferrocementin gelişiminde büyük yer tutmaktadır. Eğik yüzeyler yapımına uygunluğu nedeni ile daha çok özel yapı elemanı olmuştur. Fazla işçilik gerektirmemesi, işçiliğin ucuz olduğu gelişmekte olan ülkelerde uygulanmasını kolaylaştırmaktadır. Gelişmenin şu anki döneminde ferrocement farklı alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır. Ferrocement yapı malzemesi olarak ev yapımında, teknelerin, çatıların, depolama tanklarının, siloların, su kanallarının, ev elemanlarının yapımında, tenis kortu ve benzeri spor alanlarının yüzeylerinde, dekoratif amaçlı süs havuzlan ve doğal kayalar yapımında kullanılmakta, uygulaması tüm dünya da hızla artmaktadır. Ferrocement bir çok alanda insanların sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bu çalışmada ferrocementin tarifi, tarihçesi, mekanik özellikleri, ferrocementi oluşturan malzemeler, yapım ve üretim teknikleri, özellikleri ve potansiyel uygulamaları anlatılmakta, Osmangazi Üniversitesi ferrocement Grubu tarafından hafif beton kullanılarak yapılan kano ve çadır hakkında bilgi verilmektedir. Ferrocement tahıl depolarının yapımı, su depolama tanklarının yapımı, kanal yapımı gibi zirai alanlarda da çok yaygın olarak uygulanmaktadır. Amacımız ferrocementin daha iyi tanıtılması ve ülkemizde de zirai amaçlı yapılan yapılarda ferrocement tekniğini kullanmamızın tarım ürünleri üreticileri için pek çok açıdan yararlı ve avantajlı olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY Ferrocement is an equipped variety of mortar which is formed by strengthening the hydraulic cement mortar by multi layer and small diameter wire cages. Ferrocement is a homogenous material and a resistant one, given that the load distribution is almost of an equal amount in each section of the material. That the ferrocement has a wide range of application domains has a major role in the development of ferrocement. Due to its suitability for the construction of inclined surfaces, it has become mostly a special construction component. Given that it doesn't require much labor, it is more easily applied in developing countries with low labor costs. At the present phase of development, the ferrocement is widely used in various domains. As a construction material, the ferrocement is used in the construction of houses, boats, roofs, storing tanks, silos, water channels, house components, at the surfaces of tennis courts and similar sports areas as well as in the construction of decorative purpose ornamental pools and natural rocks, all this with a fast increasing application all over the world. In many areas satisfies the ferrocement the social, economic and cultural needs of human beings. In this study, the description, history, mechanical properties of ferrocement, the materials forming the ferrocement, construction and production techniques, properties and potential applications are explained and information is given about the canoe and tent produced by the ferrocement group at Osmangazi University through the use of light weight concrete. Ferrocement is also widely applied in the agricultural domains like the construction of cereal stores, water storing tanks and channels. Our aim is to better introduce the ferrocement and to indicate that our use of ferrocement in agricultural purpose constructions in our country would result very useful and advantageous in many aspects for the producers of agricultural products.