Evolvent profilli dişli çark mekanizmalarının incelenmesi
Research of the evolvent profiled gear mechanisms
- Tez No: 114461
- Danışmanlar: PROF. DR. KOZI KAZIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Dişli çarklar, hemen hemen bütün uygulamalarda açısal hızı ve hareketi nakletmek için kullanılırlar. Günümüzde diş şekline ve boyutuna göre oldukça ayrıntılı şekilde standartlaştırılmışlardır. Ayrıca her türlü uygulama için seçilebilecek pek çok dişli çark tipi vardır. Bu çalışmada, günümüzde geniş bir kullanım alanına sahip olan dişli çark mekanizmalarının evolvent profilli dişli çarklar kısmı ele alınmıştır. Çalışmada ilk olarak dişli çark mekanizmasının kavramını, temel kinematik kanunlarını ve dişli çarklardaki eş dişli eğrileri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, evolvent profilli dişli çarklar ayrıntılı olarak ele alınarak, evolvent eğrisi ve tanımı, geometrisi ve boyutlandırılması imalatı ile mekanizmaları ayrı ayrı incelenmiştir. Günümüzde hemen hemen tüm makinalarda evolvent profilli dişli çarklar kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi imalatının kolaylığı ve diğeri de çarkların merkezler arasındaki mesafelerin değiştirilmesinin çevrim oranını etkilememesidir. Bu özelliklerinden dolayı diğer profilli dişli çarklara göre çok daha fazla kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In most application gears are used for transferring angular velocity and movement. Today, gears are standardized in detail to respect to teeth shape and dimension. Furthermore, there are lots of types of gears which can be choose for every kind of applications. In this thesis, the gears with evolvent profiles which are part of gear mechanisms that are used commonly those days have been examined. In the thesis, gears mechanism, fundamental kinematics laws and matching teeth curved of gears have firstly been explained. At the second part, evolvent profiles gears have been taken up in a detailed way and evolvent curve and definition, geometry and manufacturing of evolvent profile gears and its mechanisms have separately been examined. Today in most machines evolvent profiles gears are used. One of the most important reasons of that is the easiness of its manufacturing. The other reason is that the change of distance between the centers of wheels doesnt influence the rate of cycle. Because of these features, evolvent profile gears are used more commonly than other gears.