Farklı düzeylerde tavuk gübresi içeren rasyonların tilapia balıklarının (o. niloticus, L., 1758) büyümeleri, yem değerlendirme ve yaşama oranları üzerine etkileri
Effects of diets containing different levels of on growth feed conversion rate and survival rates of tilapia (o. niloticus, L., 1758)
  1. Tez No: 114507
  2. Yazar: ALİYE YETER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET FARKLI DÜZEYLERDE TAVUK GÜBRESİ İÇEREN RASYONLARIN TİLAPİA BALIKLARININ ( O. niloticus, L., 1758) BÜYÜMELERİ, YEM DEĞERLENDİRME VE YAŞAMA ORANLARI ÜZERİNE ETKİLERİ Araştırmada, bazal rasyon olarak % 45 düzeyinde ham protein içeren alabalık yemi kullanılmıştır. Kafes tavuğu gübresi bazal rasyona %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında ilave edilmiştir. Denemede başlangıç ağırlıkları ortalama 2,48 ± 0.073 gram olan tilapia yavruları kullanılmıştır. Üç tekerrürlü ve her tekerrürde 80 adet balık bulunacak şeklinde planlanan deneme sekiz ay süreyle tanklarda yürütülmüştür. Günlük yem miktarı, su sıcaklığı ve grupların canlı ağırlıkları esas alınarak hesaplanmıştır. En yüksek canlı ağırlık artışı, en iyi yem değerlendirme ve en yüksek yaşama oram %15 düzeyinde gübre içeren yemle beslenen gruptan elde edilmiştir. Yem değerlendirme ve yaşama oranı bakımından gruplar arasındaki farklar istatistik! olarak önemli bulunmuştur ( p < 0.05 ). Bununla beraber büyüme bakımından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır ( p > 0.05 ). 2001, 27 Sayfa Anahtar Kelimeler : Tilapia, tavuk gübresi, canlı ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme ve yaşama oram.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRAC EFFECTS OF DIETS CONTAINING DIFFERENT LEVELS OF ON GROWTH FEED CONVERSION RATE AND SURVIVAL RATES OF TİLAPİA ( O. niloticus, L., 1758 ) In the present study tilapia fed with pellets containing %45 crude protein was used as basal diet. Poultry manure was added to basal diet with %05 %5, %10, %15 and %20 ratios. The mean start weights of tilapia larvae in the experiment were 2,48 ± 0.073 g. The trial planned as triplacate of five groups consisted of 80 fish in each treatment and lasted 8 months in tanks. Daily feed was colculated according to water temperature and weights of trial groups. The highest weight gain, the best feed conversion and the highest survival rate were determined in the group fed with diet containing 15% poultry manure. There was statistically significant differences (p 0.05 )in respect to growth rate among groups. 2001, 27 Pages Key Words : Tilapia, poultry manure, body weight gain, spesific growth rate, feed conversion and survival rate.