Farklı Organik Atıklardan Elde Edilen Odun Sirkesinin Bitki ve Toprak Verimliliği Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi
Determination of the Effects of Wood Vinegar Obtained from Different Organic Wastes on Plant and Soil Fertility
- Tez No: 1011617
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ CAN TURGAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, odun sirkesinin toprak özellikleri, bitki besin elementi alımına katkıları, verim ve yem kalite parametreleri üzerindeki etkileri sera ve tarla koşullarında incelenmiştir. Gübreli ve gübresiz koşullarda, tavuk gübresi, meşe odunu ve antepfıstığı budama atıklarından elde edilen odun sirkeleri kullanılarak mısır bitkisinde verim ölçümlerinin yanı sıra toprak ve bitkide kimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Sera denemeleri sonuçları, tek bir odun sirkesinin tüm parametrelerde öne çıkmadığını, her bir parametrede farklı odun sirkesi ve dozların etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hammadde türünden bağımsız olarak odun sirkesi uygulamalarında belirgin bir doz duyarlılığı olduğu belirlenmiştir. Düşük ve orta derişimlerin toprak ve bitki besin elementlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlara neden olduğu, yüksek derişimlerin ise olumsuz etkilere yol açtığı tespit edilmiştir. Sera koşullarında herhangi bir odun sirkesinin her ölçüm sonucunda üstünlük göstermemesi nedeniyle, yaygın bir atık olması avantajı dikkate alınarak meşe odunundan elde edilen odun sirkesi tarla denemeleri için seçilmiştir. Meşe odunu odun sirkesi %1, %3 ve %5 dozlarında, azaltılmış gübre ve optimum gübre uygulamalarıyla birlikte silajlık mısırda tarla koşullarında denenmiştir. Tarla denemesi sonuçları, odun sirkesi uygulamalarının azaltılmış gübre koşullarında dahi yem verimi bakımından optimum gübreleme düzeylerini sağlayabildiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bitki ve topraktaki makro ve mikro besin elementlerinin derişimlerinde belirgin artışlar belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, toprak ve bitkide gözlenen ağır metal düzeylerinde artışların, odun sirkesinin asidik yapısına bağlı olarak toprak pH'sındaki düşüş ile ilişkili olduğu değerlendirilmiştir. Yem kalite parametreleri incelendiğinde, odun sirkesi uygulamalarının ham kül ve ham protein içeriklerini artırdığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, odun sirkesinin içerdiği organik bileşenler sayesinde verim ve kaliteyi artırmasının yanı sıra, önemli bir toprak düzenleyici potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of wood vinegar on soil properties, plant nutrient uptake, yield, and feed quality parameters were investigated under greenhouse and field conditions. Yield, soil, and plant analyses were performed using wood vinegars obtained from chicken manure, oak wood, and pistachio pruning waste under fertilized and unfertilized conditions. Greenhouse trial results showed that no single wood vinegar stood out in all parameters; different wood vinegars and doses were effective in each parameter. However, a clear dose sensitivity was determined in wood vinegar applications, independent of the raw material type. It was found that low and medium concentrations caused statistically significant increases in soil and plant nutrient elements, while high concentrations had adverse effects. Since no wood vinegar showed a clear superiority under greenhouse conditions, oak wood vinegar was selected for field trials, considering the advantage of being a common waste product. Oak wood vinegar at concentrations of 1%, 3%, and 5% was tested in field conditions on silage corn, in combination with reduced fertilizer and optimal fertilizer applications. The field trial results showed that wood vinegar applications could provide optimal fertilization levels in terms of feed yield, even under reduced fertilizer conditions. In addition, significant increases in the concentrations of macro and micro nutrients in plants and soil were determined. Furthermore, the observed increases in heavy metal concentrations in soil and plants were considered to be related to the decrease in soil pH due to the acidic nature of wood vinegar. When feed quality parameters were examined, it was determined that wood vinegar applications increased crude ash and crude protein contents. The findings obtained indicate that wood vinegar, thanks to its organic components, not only increases yield and quality but also possesses significant soil conditioning potential.