Göcek bölgesinde krom kirliliğinin araştırılması
- Tez No: 114524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, Muğla iline bağlı Fethiye ilçesinde bulunan Göcek bölgesinden toplanan toprak, sediment, balık (Mullus surmuletus) ve bitki (Inula viscosa (L.) Aiton) numunelerindeki toplam krom miktarları araştırılmıştır. Çalışma bölgesi, Göcek kıyısında bulunan, 1996 yılma kadar bir krom madeni yıkama tesisinin bulunduğu fakat şuanda turistik bir tesis inşaatının mevcut olduğu kıyı bölgesidir. Toprak ve bitki numuneleri, belirlenen bölgede deniz kıyısından başlanarak iç kesimlere doğru yaklaşık 50, 100, 200 ve 300m uzaklığa kadar ve Göcek çıkışından alınmıştır. Sediment numuneleri, deniz kıyısından başlanarak daha açıklara doğru yaklaşık 5, 10 ve 15m uzaklıklardan dalgıç yardımıyla alınmıştır. Balık numuneleri ise yine bu bölgenin denizinden temin edilmiştir. Alman tüm numuneler asit karışımları içersinde mikrodalga enerjisi kullanılarak çözündürülüp seyreltildikten sonra Grafit Fırın Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (GFAAS) ile toplam krom miktarları ölçülmüştür. Bitki numunelerinde ortalama 6,93-40,63 |ig/g, toprak numunelerinde ortalama 1 79,62-8 19,40pg/g, sediment numunelerinde ortalama 1081,78-1336,23|j.g/g ve balık numunelerinde 0,99-6,5^g/g arasında değişen toplam krom miktarları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the total chromium amount of plant (Inola viscosa (L) Aiton), soil, sediment and fish (Mullus surmuletus) samples was measured. Samples were collected from Göcek region of Fethiye town of city of Muğla. This region was chosen due to its near to a chromium mine washing foundation which was in operation up to 1996. The soil and plant samples were collected from the coast and 50, 100, 200 and 300m from the coast. The sediment samples were collected starting from the coast and 5, 10 and 15m different deepths of the sea. The fish samples were collected from the sea in this ragion. All the samples in a microwave digestion system prior to analyses. The analyses were done using grafit Furnace Atomic Absorption Spectroscopy (GFAA). in plant samples 6,93-40,63 ug/g, in soil samples 1 79,62-8 19,40ug/g, in sediment samples 1081,78-1336,23ug/g and in fish samples 0,99-6,5 ug/g total chromium were measured. The results has shown that the total chromium amounts of samples are higher when compared to literature values.