Vic-dioksimlerin aminopiridinli türevlerinin sentezi ve geçiş metalleri ile yaptıkları komplekslerin incelenmesi
The Synthesis of vic-dioximes derivaties with amino pyridine and a study of their complexes with some transition metals
  1. Tez No: 114525
  2. Yazar: İSMAİL CANARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, N-(4-piridil)aminoglioksim ve N-(6-metil-2- piridil)aminoglioksim sentezlendi ve daha sonra bunların geçiş metalleri ile yapmış oldukları kompleksler üzerinde çalışıldı. anti-Kloroglioksim ve 4-aminopiridin ve 2-amino-6-metil piridinin alkollü çözeltilerinin karıştırılması ile oluşan reaksiyonla PYGHfe ve MPYGH2 ligandları sentezlendi. Alkollü ortamda çözünmüş olan PYGH2 ve MPYGH2 ; Co(II) ve Cu{II) iyonlarının alkollü çözeltisi ilave edildiğinde 3,5-4 civarında olan pH, % l'lik NaOH çözeltisi ile 5,5-6'ya ayarlanarak kompleksler çöktürüldü. Sonuç olarak iki yeni ligand ve dört kompleks sentezlendi; FT-IR, lH NMR, AAS ve elementel analizleri yapılarak yapılan aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, N-(4-pyridyl) aminoglioxime (PYGH2) and N-(6-methyl-2- pyridyl) aminoglioxime (MPYGH2) were synthesized and their complexes with some transition metals were examined. PYGH2 and MPYGH2 were synthesised the reaction between 4- aminopyridine, 2-amino-6-methylpyridine in ethanol and ethanolic solution of anti- chloroglyoxime. Ethanolic solution of Co(II) and Cu(D) ions was added by dropwise to the solution of PYGH2 and MPYGH2 solved in ethanol. After pH adjustment of mixture from 3.5-4 to 5.5-6 with %1 NaOH, Cu(II) and Co(II) complexes of PYGH2 and MPYGH2 were obtained. As a result, two ligands and four complexes were isolated. These ligands and complexes were characterized by FT-IR, XH NMR, AAS and Elemental analyses.