Gürültülü verilerin tanınmasının iyileştirilmesi
Improvement in the recognition of noisy data
  1. Tez No: 114538
  2. Yazar: HAKAN ÇEVİKALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BİLGİNER GÜLMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında“Tl Digit ”veritabanının (one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ow, zero) bilgisayar tarafindan gürültülü ortamda tanınmasının iyileştirilmesi için Spektral Çıkartım Yöntemi, Wiener Filtreleme, ve Sinyal Altuzayı Yöntemi kullanılmıştır. Bilgisayar ortamında üretilen“Gaussion”dağılımlı beyaz gürültünün temiz seslere eklenmesi ile gürültülü sesler oluşturulmuştur. Bay, bayan ve çocuklardan oluşan bir konuşmacı grubundan alınan ses ömeklerinintemizlendikden sonra“ROOT-MELCEP”parametreleri hesaplanmış ve tabıma aşamasında da Ortak Vektör Yaklaşımı kullanılmıştır. Temizleme işlemi hem1 eğitim setindeki ses örneklerine, hem de test setindeki ses örneklerine ayrı olarak uygulanmış ve 0-20 dB arası SNR değerleri için tanıma oranlan elde edilmiştir. Genel bir alt yapı oluşturulması açısından Bölüm 2'de gürültülü sesi temizlemek için kullanılan yöntemler incelenmiştir. Daha sonra, Bölüm 3 'de sesi tanımak için kullanılan Ortak Vektör Yaklaşımı anlatılmıştır. Sonuçlar Bölüm 4' de verilmiştir. En iyi tanıma oranları Wiener Filtreleme için elde edilmiştir. Dinlenerek yapılan testlerde ise Spektral Çıkartım Yöntemi daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis study, Spectral Subtraction Method, Wiener Filtering and Subspace Method are used to recognize“TI Digit”Database (one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ow, zero) by the computer in a noisy environment. Noisy signals are produced by adding Additive Gaussian White Noise to the clean speech signals. After cleaning the speech signals that are taken from women, men and childeren,“ROOT-MELCEP”parameters for these signals are calculated and Common Vector Approach is used to recognize these signals. Cleaning process is applied to both the trainning set and test set, and the recognition rates for 0-20 dB are computed. In Chapter 2, Noise Reduction Methods are studied. Following this, in Chapter 3, Common Vector Approach, which is used to recognize speech signals, is explained. Results are given in Chapter 4. The best recognition rates are found for Wiener Filtering Method. Unformal listening tests indicated that Spectral Subtraction Method works better than the other two methods. n