Çinko sülfat'ın sıçanlarda soğuk-hareketsizlik stresi ile oluşturulan mide ülserlerini azaltıcı etkisi
Zinc sulfate (ZnSO4) reduced the stomach ulcer induced by cold restraint stress in rats.
- Tez No: 114539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Çinko Sülfatın (ZnS04) Sıçanlarda Soğuk+Hareketsizlik Stresi ile Oluşturulan Mide Ülserlerini Azaltıcı Etkisi Kolay, etkili, güvenilir ve tekrarlanabilir deneysel bir yöntem olan soğuk+hareketsizlik stresi ile midede stres ülserleri meydana getirilebilir. Stres ülserlerin oluşumunda pek çok faktör rol oynamakla birlikte henüz mekanizma tam olarak aydınlanamamıştır. Bununla birlikte stres esnasında mide bezi mast hücre degranülasyonunun arttığı, düz kas kasılmasının arttığı, kan viskozitesinin arttığı, kan akımının azaldığı, prostaglandin sentezinin azaldığı ve lipid peroksidasyonunun arttığı ileri sürülmektedir. Yakın zamanda çinko bileşiklerinin insan gastrik ülserlerini önlediği bildirilmiştir. Çinko bileşiklerinin strese bağlı ülserleri mide bezi mukoza, mast hücreleri ve lizozomların zarlarını sabitleyerek azalttığı düşünülmektedir. Stres ülserlerindeki bu azalış muhtemelen ilaç veriş şekline ve uygulanan doza bağlıdır. Çalışmamızda“Sprague-Dawley”türünden, 200-250 gr ağırlığında 32 adet dişi sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar her grupta 8 'er sıçan olmak üzere 4 gruba ayrılmışlardır. 24 saat boyunca sadece su verilerek aç bırakılan hayvanlardan 1. gruba, 5 mL distile su (kontrol), 2. gruba 50 mg/kg ZnS04, 3. gruba, 100 mg/kg ZnS04, 4. gruba ise 200 mg/kg ZnS04 oral yolla (p.o) tek doz olarak uygulanmıştır. Stres uygulaması için sıçanlar, hareketlerini engelleyen tel kafesler içinde 4 saat boyunca 4 °C ' de hareketsizliğe maruz bırakılmışlardır. Stres sonunda hayvanlar eter anestezisi ile öldürülüp hemen mideleri çıkartılmıştır. Büyük kurvatür boyunca kesilen mideler makroskobik incelemeye tabi tutulmuş ve ülser indeksi hesaplanmıştır. Soğukta hareketsizlik stresi midede ülserleşmeye neden olmuştur. Stres öncesi (soğuk+hareketsizlik) 100 mg/kg çinko sülfat verilen grubun (3. grup) ülser indeksi kontrol grubuna (1. grup) göre anlamlı olarak azalmıştır (P< 0,05). O halde çinko sülfatın stresebağlı ülser oluşumunu engellediğini (100 mg/kg) söyleyebiliriz. Ancak çinkonun etki mekanizması henüz tam olarak açık değildir. ii
Özet (Çeviri)
Zinc Sulfate (Z11SO4) Reduced the Stomach Ulcer Induced by Cold+Restraint Stress in Rats Since it is simple, effective, reliable and reproducible cold-restraint method has been used to produce ulcer in rat stomach. There are many factors that induce stress ulcers, but the mechanism has not been clarified completely. It has been claimed that during the stress degeneration of stomach surface mast cells, contraction of straight muscles, blood viscosity and lipid peroxidation increase, but the flow of blood and the synthesis of prostaglandins decrease. Recently, it has been claimed that zinc compounds prevent human ulcer development by stabilizing the membran of stomach surface mucosa mast cells and lysozymes. This decrease in the stress ulcer is related to the choise of drug and its dosage. We used 32 Sprague-Dawley female rats weighing 200-250 grams. The animals were divided into 4 groups each containing at least 8 rats. All the animals were given no food but only water for 24 hours and then, 5 mL distilled water to the first group (control) 50 mg/kg ZnS(>4 to the second group, 100 mg/kg ZnSC>4 to the third group and 200 mg/kg ZnS04 to the fourth group were given orally as one dose. The rats were immobilized in an iron cage for 4 hours at 4 °C. After this stress period they were killed with ether anaesthesia and their stomach were taken out immediately. The stomachs were cut along the greater curvature and investigated macroscopicly and the ulcer index was calculated. Cold-restraint stress caused ulcer in the rat stomach. The ulcer index of the group given 1 00 mg/kg ZnSC>4 before the stress state decreased significantly when compared to the control group (P< 0,05). In that case we can say that the zinc sulfate prevents the cold+restraint induced gastric lesions in rats (100 mg/kg) but the mechanism of effect of the zinc has not been cleared yet. tu