Betonarme yüksek yapıların dinamik analizi
Dynamics analysis of reinforced concrete tall buildings
  1. Tez No: 114553
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN, DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek bina yapımı ülkemizde, son yıllarda giderek artmaktadır ve büyük bir kısmı betonarme olarak inşaa edilmekte ve projelendirilmektedir. Bundan dolayı betonarme yüksek bina projeleri mühendislerin ilgisini çekmektedir. Dünyanın önemli fay hatlarından biri Türkiye'den geçtiğinden, ülkemizde depremselliği yüksek olan bölgeler bulunmaktadır. Birinci ve ikinci bölge olarak belirtilen yerlerde İzmir, İstanbul, İzmit ve Adapazarı gibi büyük illerin bulunuşu depreme dayanıklı yapı sorununu ön plana çıkarmaktadır. Yüksek yapıların inşaasında deprem ve rüzgar gibi önemli yatay kuvvetlere dayanıklı yapıların güvenlikli ve ekonomik olarak tasarlanması mühendislerin başlıca amacı olmaktadır. Doğal olarak, karmaşık ve geniş bir konu olan yüksek yapı, üzerinde ciddi ve titizlikle durulması gerekli bir konu olmaktadır. Bu çalışmada betonarme yüksek yapının tanımı, gelişimi, taşıyıcı sistemleri, hesap yöntemleri açıklanmakta ve örnek olarak 20 katlı bir yapının SAP 90 Yapıların Sonlu Elemanlar Yöntemi ile dinamik analizi yapılmıştır. Aynı planda 5 kattan 20 kata kadar kat artışı ile kolon ve perdelerin M,N,Q değişimi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country the number of constructions of high buildings have increased in recent years. The majority of these buildings are projected and constructed as of reinforced concrete. Therefore, the projects of reinforced concrete tall buildings arouse interest of engineers. Because one of the important fault passes through Turkey, there are seismic zones which have high earthquake probability. Since large cities such as İzmir, Istanbul, İzmit and Adapazarı are on the I. and H zones, this causes the problem of buildings resistant to earthquake to be in the most important place. In the construction of high buildings, the main object of engineers is to project buildings resistant to horizontal powers such as earthquake and wind economically and reliable. Naturally, it is necessary to study fastidiously and carefully on structures of tall buildings which are complex and have vast matter. In this study, the description, carrying systems and calculation methods related to the structures of reinforced concrete tall buildings are explained and as an example, a dynamic analysis of a reinforced concrete building having 20 stores is made through the method of SAP 90 Finite Elements of Buildings. In the same plan, with rising 5 to 20 stories the M, N, Q alteration of reinforced concrete wall and columns is calculated.