Yüksek yapıların dinamik davranışlarının Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e göre irdelenmesi
Examination of the dynamic behaviours of high buildings to Turkish Building Earthquake Code 2018
- Tez No: 921531
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye coğrafyasının deprem açısından aktif bir bölgede bulunması, depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesinde aşırı hassasiyet gösterilmesini zorunluluk haline getirmiştir. Son zamanlarda meydana gelen depremler, bu zorunluluğu daha da belirgin hale getirmiştir. Yüksek yapılar, artan nüfus ve kentleşme ile birlikte büyük şehirlerde yoğun olarak tercih edilen yapılardır. Bu tür yapılar, konut, ofis ve ticari alanlar gibi farklı fonksiyonlara hizmet eden, mühendislik açısından özel tasarım ve analiz gerektiren sistemlerdir. Ancak, yüksek binaların deprem etkilerine karşı güvenliğinin sağlanması, bu yapıların karmaşık dinamik davranışları nedeniyle daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, dikdörtgen geometriye sahip 25 katlı mevcut betonarme bina modelinin, zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizi yapılarak Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018) kapsamında performans değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada incelenen bina modeli, TBDY 2018'de belirlenen tasarım esaslarına göre ETABS bilgisayar programı kullanılarak modellenmiş ve literatürde bulunan on bir farklı depreme ait ivme kayıtları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre binanın deprem etkisi altındaki davranışları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's geographical location in an active seismic zone necessitates extreme sensitivity in the construction of earthquake-resistant structures. Recent earthquakes have further emphasized this necessity. High buildings are widely preferred in major cities due to increasing population and urbanization. These structures serve various functions such as residential, office, and commercial spaces and require special design and analysis due to their complex engineering characteristics. However, ensuring the seismic safety of high buildings has become even more critical due to their intricate dynamic behavior. In this study, the performance evaluation of a 25-Kat existing reinforced concrete building with a rectangular geometry was conducted using nonlinear time hiKat analysis within the scope of the 2018 Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018). The building model was created using the ETABS software according to the design principles specified in TBEC 2018. The analysis was performed using acceleration records from eleven different earthquakes available in the literature. Based on the results, the seismic behavior of building under earthquake effects was assessed.