Ergimiş-tuz reaktörlerle stirling motorlarının olası kombinasyonlarının tartışılması
Discussion of the possible combinations of molten-salt breeder nuclear reactors with stirling engines
- Tez No: 114552
- Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, ergimiş tuzlu reaktör ( MSR ) ve Stirling motorunun birlikte çalışacağı bir enerji üretim sistemi incelenmiştir. MSR ve Stirling motorunun kombinasyonu daha önce Erbay (1999) tarafından önerilmiş ve çalışılmıştır. Çalışma içerisinde, Erbay' in çalışmaları da gözönüne alınarak; Stirling motorları, ergimiş tuzlu reaktörler ve iki sistemin birlikte çalışmasını sağlayacak ısı değiştirgeçleri tanıtılarak, çalışma prensipleri ile detaylı bilgiler verilmiştir. MSR ve Stirling motoru kombinasyonu detaylı olarak incelenerek sistemin olabilirliği için öneriler yapılmış ve görüşler belirtilmiştir. Görmüştür ki, önerilen kombinasyon, fazla bakım gerektirmeyen kapalı çevrim bir güç üretim sistemidir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY : In this study, the power generation by the Stirling engine with the combination of molten salt reactor ( MSR ) has been examined and proposed. The MSR and Stirling engine combination has been proposed and studied by following Erbay (1999). In this study, Stirling engines, molten salt reactors and heat exchangers have been studied seperatly and their working principles have been summarized to present the possibility of the MSR-Stirling engine combination. It has been seen that the proposed combination has been yielded a closed power unit with litte maintenance.