Frezelemede kesme parametrelerinin yüzey kalitesi ve mikro yapıya etkilerinin araştırılması
An Investigation on the effects of cutting parameters to surface roughness and micro structure in milling
- Tez No: 114557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
FREZELEMEDE KESME PARAMETRELERİNİN YÜZEY KALİTESİ VE MİKRO YAPIYA ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Mustafa Ali KOCAGÖBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2001 ÖZET Bu deneysel çalışmada, kesme hızı, ilerleme ve talaş derinliğinin frezeleme işleminden sonra, iş parçasının yüzey kalitesini ve yüzeyin mikro yapısını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu parametrelere bağlı olarak elde edilen yüzeylerin ortalama yüzey pürüzlülüğü Ra, on nokta yüksekliği Rz ve en büyük pürüzlülük değeri Ry (Rt) ölçülmüştür. Ayrıca, bazı yüzeylerin mikroskobik fotoğrafları çekilmiştir. Elde edilen yüzey pürüzlülüğü değerlerinin parametreler arası ilişkileri, AXUM istatistik programı kullanılarak ayrı ayrı regrasyona tabi tutulmuş ve en kuvvetli ilişki katsayıları (R2) ve matematiksel modelleri verilmiştir. Elde edilen matematiksel modeller kullanılarak verilen Ra pürüzlülük değeri için parametrelerin hesabını yapan BASIC dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Frezeleme, yüzey pürüzlülüğü, mikro yapı Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON THE EFFECTS OF CUTTING PARAMETERS TO SURFACE ROUGHNESS AND MİCRO STRACTURE IN MILLLING (M Sc Thesis) Mustafa Ali KOCAGÖBEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2001 ABSTRACT In this experimental study, it has been investigated that how cutting speed, feed and cutting depth affects the surface roughness and micro stracture of a part after milling. The mean surface roughness Ra, ten points height Rz and maximum roughness Ry (Rt) obtanied regarding these parameters have been measured. In addition, microscopic pictures of some surfaces have been taken. Relationships of inter parameters obtained from surface roughness values have been subjected to regration seperately by the use of AXUM statistic software and the most powerful relation coefficients (R2) and mathematical models have been given. A computer program which calculates parameters for given surface roughness Ra using the mathematical models obtained has been written in BASIC: Science code Key Words Page number Adviser 626. 12.01 Milling, surface roughness, micro stracture 68 Assist. Prof. Abdulkadir GÜLLÜ