Tedarik zinciri yönetimi gelişiminde müşteri ilişkileri yönetiminin yeri
- Tez No: 114574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ GELİŞİMİNDE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİNİN YERİ (Yüksek Lisans Tezi) Kürşat ÖZDEMİR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Pek çok endüstri son on yılda rekabet evriminde ilerleme kaydetti. 1970 li yıllar kaliteye yönlenmenin olduğu yıllardır. 1980 li yıllarda kalite rekabetin uzun süren bir kaynağı değildi. O temel bir ihtiyaçtı ve onsuz ayakta kalınamazdı. 1990 lı yıllar JIT, MRP, DRP, ERP gibi kavramları etkisi altına almaya başladı. İleriye doğru gidildikçe imalat tesislerindeki dört duvarın yıkılması büyük fırsat olmuştur. Rekabetin alam bugünlerde küresel tedarik zinciri yönetimine doğru yön değiştirmektedir. Tedarik zinciri entegrasyonu ne kolay nede basit bir görevdir. Fakat başarılı olunursa netice büyük olabilir. Bu çalışma Tedarik Zinciri Yönetiminin temel özelliklerini incelemekte, tedarik zinciri yönetiminin kazandığı önemi ve müşteri ilişkileri yönetimi sisteminin tedarik zinciri konusundaki önemine işaret etmektedir. Bilim Kodu : 605.02.03 Anahtar Kelimeler : Tedarik Zinciri Yönetimi, SCM, CRM Sayfa Adedi : 140 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ATAK
Özet (Çeviri)
11 CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT'S IMPORTANCE IN THE DEVELOPMENT OF SUPPLY CHAIN MANAGEMENT (M.Sc. Thesis) Kürşat ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Many industry have progressed the competitive evolution of the past few decades. The 1970s were characterized as the decade when companies concentrated on quality. In the '80s, quality was no longer a source of competitiveness. It was a basic requirement, and you simply could not survive without it. In the '90s, concepts such as JIT, MRP, DRP, ERP began to take hold. The field of competition has now shifted to management of the global supply chain. Supply chain integration is neither a simple nor an easy task but If companies have achieved integration, result may be well. Firms have benefited from higher profit margins, improved customer-service performance, and faster response time. Recently, Customer Relationship Management is a new concept of customer oriented business management. This study investigates Supply Chain Managements main ideas and point out the Customer Relationship Management systems importance in supply chain. Science Code : 605.02.03 Key Words : Supply Chain Management, SCM, CRM Page Amount : 140 Thesis Director : Assist.Prof.Dr. Mehmet ATAK