Çevresel ulaşım gürültüsünün trafik planlaması yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 114575
  2. Yazar: MEHMET GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÇEVRESEL ULAŞIM GURULTUSUNUN TRAFİK PLANLAMASI YÖNÜNDEN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet GÜRPINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Çevresel ulaşım gürültüsünün trafik planlaması yönünden incelenmesi tarama yöntemi ile araştırılmıştır. Ülkemiz ulaşımının %95'i karayolu ile yapılması nedeniyle karayolu ulaşım gürültüsü araştırma kapsamına alınmıştır. Karayolu ulaşım gürültüsünün insanlar üzerindeki etkileri, kaynakları ile gürültü kontrolünde önemli bir yer tutan ölçüm metodu ele alınmıştır. Karayolu ulaşım gürültüsünün değerlendirilmesinde çeşitli doğal faktörlerin etkilerinin en aza indirilmesi için CNM isimli bilgisayar yazılımı kullanılarak Ankara trafiğinde önemli kavşaklar modellenerek eşdeğer gürültü seviyeleri belirlenmiştir. İnsan sağlığını tehdit edecek değerlere ulaşan karayolu ulaşım gürültüsünün önlenmesi ile ilgili önlemler tezin sonunda belirtilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625 01 04 Çevresel gürültü, Karayolu, Ulaşım, gürültü 117 Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION INTO THE ENVIRONMENTAL TRANSPORTATION NOISE FOR TRAFFIC PLANNING (M.Sc. Thesis) Mehmet GÜRPINAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT A Study of the of environmental transportation noise for of traffic planning is done usino surveillance method. Due to a 95% of transportation is through the roads in our country, transportation noise is main concern. Measurement method, which has important role in controlling noise and its resources, is used for studying of effect of transportation noise on human beings. After important junctions in Ankara traffic are modid, equivalent noise levels are determined by using CNM computer soft ware to minimize various natural factors of road transportation and traffic noise. Precautions for preventing road transportation noise, which affects health of human beings, are stated at the end of the thesis. Science Code : 625 01 04 Key Words.environmental noise, transportation noise, transportation, traffic. Page Number : 117 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Nizami AKTÜRK