Üreaz enziminin polianiline immobilizasyonu ile üreye duyarlı enzim mikroelektrodunun hazırlanması
- Tez No: 114573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÜREAZ ENZİMİNİN POLİANİLIN'E İMMOBİLİZ \SYONU İLE ÜREYE DUYARLI ENZİM MİKROELEKTRODUNUN HAZIRLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Berna GÜLAY BOZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Yapılan araştırmada; insan kanı ve idrarındaki üre\e duyarlı bir enzim elektrodu yapımı amaçlandı. Bunun için üreaz enzmi immobilizasyon yöntemi ile polimer içinde kararlı ve dayanıklı hale getirildi. Üreaz enziminin immobilizasyonu için sentetik-iletken karakterli polimerik bir destek maddesi olan polianilinden yararlanıldı. Polianilin; 10 mL, 0,1 M KCI; 10 mL, 0,04 M Anilin(H2SCVde) monomerli çözelti ortamında; özel yapılmış çalışma hücresinde elektropolimerizasyonlu Pt mikroelektroda +0,90 V'da, oda sıcaklığında 8 saatte sentezlondi. Pt-PAn-Üreaz mikroelektrodunu elde etmek için üreaz enzimi Pl-PAn halinde olan mikroelektroda fiziksel bir yöntem olan adsorpsiyon ile 2 saatte, 35°C termostatlı-çalkalamalı su banyosunda immobilize edildi. Pt-PAn-Üreaz haline gelen mikroelektrot 8,3x1 O-3 M üre titrasyonu ile potansiyel ölçümü yapılarak, substrata duyarlılığı araştırıldı. Serbest enzimi etkileyen parametreler; Nessler reaktifi ile 440 nm'de UV-GB spektrofotometrik olarak absorbans takibi ile inkübasyon süresi 30 dakika ; pH=7; substrat 8,3x1 0"3 M üredir. Aynı işlemler immobilize enzim içinde yapıldı. Sonuçlar aynı çıkınca, immobilizasyonun fiziksel adsorpsiyon olduğu sonucuna varıldı. Serbest enzimin raf ömrü 30 gün bulunurken; immobilize enzimin raf ömrü 20 gün bulundu. Pt-PAn mikroelektrodun maksimum 12 kere immobilizasyon yapılabildiği görüldü. Standart üre çözeltileri ile yapılan çalışmalarda hazırlanan enzim mikroelektrodunda slandart sapmanın az olduğu görüldü, fakat kan serumu ile yapılan denemelerde mikroelektrodun uyum sağlamadığı görüldü, bunun sebebi de mikroelektrodun kan serumunda ürenin dışında girişim yapabilecek organik ve inorganik maddelerin olması şeklinde değerlendirildi. Bilim Kodu : 405.05.00 Anahtar Kelimeler : İmmobilizasyon, Enzim Elektrodu, Üreaz Sayfa Adedi : 120
Özet (Çeviri)
II THE PREPARATION OF THE ENZYME MICROELECTRODE SENSITIVE TO UREA BY THE IMMOBILIZATION OF UREASE ENZYME TO POLYANILINE (M. Sc. Thesis) Berna Gülay BOZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this research, construction of the enzyme electrode sensitive to urea in human blood and urine has been aimed. To do this, ureaz enzyme was stabilized and strengthened in the polymer by using immobilization method. For the immobilization of ureaz enzyme, the polyaniline which is a polymer with the synthetic conductive character was used. Polyaniline was synthesized at +0,90 V on Pt microelectrode and in solution medium which is in 0,1 M 10 mL KCI, and 0,04 M 10 mL aniline(in H2S04) in the hand made working cell by use of electropolymerization with the period of 8 hours. In order to obtain Pt-PAn-Ureaz microelectrode, ureaz enzyme was immobilized to the microelectrode becoming Pt-PAn microelectrode at 35°C within 2 hours in stirring water bath by means of adsorption that is a physical method. For resarching sensibility of the Pt-PAn microelectrode to the substrate potential measurements were done with 8,3x1 0“3 M urea titration. Parameters affecting the free enzyme were; 35°C, pH=7; urea in 8,3x1 0”3 M substrate and 30 minutes incubation period measured by checking absorbanse by using UV-VIS spectrophotometer at 440 nm with Nessler reagent. Since same results were obtained when the same procedure repeated for the immobilized enzyme, it was concluded that immobilization resulted from physical adsorption. While the shelf life of free enzyme was found as 30 days, that of immobilized enzyme was found as 20 days. It was observed that Pt-PAn microelectrode could make max. 12 immobilization. It was observed that standart derivation results were low when the enzyme electrode were used in the presence of starded urea solutions. But, results of experiments showed that the enzyme microelectrode was not adequate in the presence of blood serum. This was attributed that there are organic and inorganic substances in blood serum of microelectrode causing interference, as well as existing urease. Science Code Key Words Number of Pages Supervisor 405.05.00 immobilization, The enzyme electrode, Urease 120 ' Assistant Proff. Erdoğan HASDEMİR