Kalıp yüzey farklılıklarının betonun bazı fiziksel özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 114576
  2. Yazar: SERKAN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
KALIP YÜZEY FARKLILIKLARININ BETONUN BAZI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan SUBAŞI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu araştırmanın amacı; alternatif kalıp yüzeyi tasarımları ile sağlanabilecek beton su/çimento oranındaki değişimin, betonun fiziksel özellikleri üzerine etkilerinin araştırmaktır. Betonarme yapı elemanlarında dayanıklılığı etkileyen faktörlerin incelenmesi, beton yüzeylerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, 1 m genişlik, 2 m yükseklik ve 15 cm kalınlığa sahip 10 adet farklı yüzey özelliklerine sahip kalıplardan beton bloklar hazırlanmıştır. Hazırlanan 10 adet beton bloğu kalıbından 2 adeti karakavak, 2 adeti sarıçam, 1 adeti karasac ve 5 adeti kontrplak kalıp yüzey malzemesi ile üretilmiştir. 5 adet kontrplak kalıp yüzeylerinden 3 adeti üzerinde drenaj kanal ve delikleri açılarak yüzeyleri TB 50+F 613, SB 20 ve BL 20 geotekstil kalıp astarları ile kaplanmıştır. Hazırlanan kalıplara BS 20 betonu vibrasyonlu olarak dökülmüştür. Beton bloklar ve betonlardan alınan örnekler üzerinde beton test çekici ile yüzey serdiği, kapiler su emme, sodyum sülfat ile dona dayanıklılık ve ultrases geçiş hızı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, karasac (astarsız) kalıba dökülen betonların en düşük performansa sahip olduğu, BL 20 geotekstil ile kaplı kontrplak kalıba dökülen betonların ise en yüksek performansa sahip olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 2251101 Beton, kalıp, dayanıklılık, geotekstil, yüzey 133 Doç.Dr.Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS OF FORMWORK SURFACE DIFFERENCES TO SOME PHYSICAL PROPERTIES OF CONCRETE (M.Sc. Thesis) Serkan SUBAŞI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the effects of water/cement ratio differences which can be obtained by using alternative formwork surface designs to physical properties of concrete. In order to study, factors effecting the strength of reinforced concrete structural members and determine physical and mechanical properties of concrete surfaces, 10 different concrete blocks which were having different surface properties and having 1 meter width, 2 meters height, 15 centimetres thickness, dimensions, prepared of the blocks were prepared by using populus nigren timber, the other two were prepared by using pinus silvestris timber, one of the block were prepared by using sheet metal formwork material. The last five of the blocks were prepared by using plywood formwork surfaces, on the surface of three of them, drainage canals and holes were opened and surfaces covered by TB 50 + F 613, SB 20 and BL 20 formwork geotextile liner. C20 type concrete were poured by vibration to prepared formworks. Capiller water absorption, frost resistance (by sodium-sulphate method), ultrasonic pulse velocity tests, performed on core cut from concrete blocks. Surface hardness determination were performed on concrete blocks by using Schmidth Hammer. As a result, concretes poured in plywood formwork covered with BL 20 geotextile showed highest performance, but concretes poured in steel sheet formwork showed the lowest performance. Science code : 2251101 Key Words : Concrete, Formwork, Strength, Geotextile, Surface hardness Page number : 133 Adviser : Doç.Dr.Metin ARSLAN