Orta ölçekli işletmeler için MRPII yazılımı tasarımı
- Tez No: 114577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER İÇİN MRP II YAZILIMI TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Mutlu Sedat Yılmaz GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2000 ÖZET Üretim Kaynakları Planlaması ( Manufacturing Resource Planning - MRP II ); yazılım sektörünün dünyadaki gelişim trendine de bağlı olarak ülkemizde de orta veya büyük ölçekli birçok firmada uygulanmakta veya uygulanması planlanmaktadır. Bu çalışmada, MRP II 'nin doğuşu, gelişimi ve yapısı hakkında bilgiler verilmekte, bu bilgiler ışığında oluşturulan örnek program tüm özellikleriyle açıklanmaktadır. Ayrıca hem genel açıdan hem de siparişe göre çalışan işletmeler açısından programın değerlendirme kısıtları ortaya konmaktadır. Son olarak; özellikle siparişe göre çalışan üretim sistemleri için (genellikle emek yoğunluklu, kesikli üretim yapısına da sahip) MRP II uygulamalarında Kapasite Planlama aşamasında karşılaşılan problemler sıralanmış ve çözüm önerileri getirilmiştir. Bu önerilerde, özellikle çizelgeleme problemleri vurgulanmakta, tespit edilen diğer kapasite planlama problemlerinin de çözümünü kolaylaştıracak bir ekran tasarımı ve yeni bir çizelgeleme algoritması önerilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.03 MRP, MRP II, ERP, Yazılım 124 Doç. Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
DESIGN OF MRP II PROGRAM FOR MIDDLE SCALED ENTERPRISES (M.Sc. Thesis) Mutlu Sedat Yılmaz GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2000 ABSTRACT Manufacturing Resource Planning (MRP II) as related within the growing trend of the software sector of the world that is applied in medium or high- scaled firms in our country or ready to be applied. This study consists the information about beginning, progress and the structure of MRP II and the sample program which is based on this informationies explained in details. The evaluation factors of the program from general view and also from the view point of order based organizations is examined. Finally the capacity planning problems during MRP applications in orderbased production systems are listed and solutions are proposed. Scheduling problems are applied in these proposels. Screen design and a new scheduling algorithm is suggested by simplifying the solution of other capacity planning problems. Science code Key Words Page number Adviser 605.02.03 MRP, MRP II, ERP, Software 124 Assoc. Prof. Bilal TOKLU