Bilgisayarla durum izlemeli mikrodenetleyici temelli bina otomasyonu uygulaması
  1. Tez No: 114581
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
bilgisayarla durum izlemeli mikrodenetleyici temelli bina otomasyonu uygulaması (Yüksek Lisans Tezi) Cemal Yılmaz GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada güvenlik sistemlerinden, yangın alarmı, hırsız alarmı ve kapalı devre TV (CCTV) sistemleri ele alınmıştır. Bu sistemlerde kullanılan araç gereç ve donanımların çalışma prensipleri ve teknik özellikleri incelenmiştir. Bu sistemlerin projelendirilme kriterleri saptanmış ve bu kriterler ışığında örnek bir binanın güvenlik sistemi tasarlanmıştır. Bu tasarımın bilgisayar ve mikroişlemci ile kontrolü gerçekleştirilmiştir. Tasarımın bilgisayar kontrol programı pascal programlama dilinde yazılmıştır. Sistemin mikroişlemci ile kontrolünde ise 80C592 mikroişlemcisi kullanılmış ve bu mikroişlemci de assembly dilinde programlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.01.03 Güvenlik Sistemi, Mikroişlemci, Bilgisayar Kontrolü 110 Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
AN IMPLEMENTATION OF A MICROCONTROLLER BASED BUILDING AUTOMATION SYSTEM WITH PC MONITORING (M. Sc. Thesis) Cemal YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this thesis, the security systems including fire alarm, burglar alarm and closed circuit TV (CCTV) systems have been studied. Technical features and working principles of hardware and components of these systems have been examined. The project criterions of security systems have been determined and with respect to these criterions the security system of a model building has been designed. Than this system has been implemented by using PC and 80C592 microcontroller. The control software in PC were developed in Pascal language where the microcontroller were programmed in assembly code. Science Code : 626. 01.03 Key Words : Security system, Microcontroller, Computer control Page Number : 110 Supervizor : Assoc. Prof. Dr. Osman GÜRDAL