Sert krom kaplamada işlem parametrelerinin değiştirilmesinin kaplama üzerine etkilerinin araştırılması
Research for the effect of changing the procedure parameters on the plate during the hard chromium plating
  1. Tez No: 114599
  2. Yazar: SALİM KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KABASAKALOĞLU, DOÇ. DR. BURHANETTİN İNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
SERT KROM KAPLAMADA İŞLEM PARAMETRELERİNİN DEĞİŞTİLMESİNİN KAPLAMA ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Salim KAVAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Sert krom kaplama, yumuşak malzeme yüzeyinde sertlik veya aşman yüzeylerin kaplama ile eski haline getirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada sert krom kaplama elektrolitik yöntem ile yapılmıştır. Sıcaklık, akım yoğunluğu, anot katot arası mesafe ve banyo bileşimi işlem parametreleri olarak kullanılmıştır. Kaplanan numunelerin, kaplama sertliği, kalınlığı ve yapışkanlıkları incelenmiştir. Yapılan incelemelerde yüksek akım yoğunluklarında, yüksek sıcaklıklarda, seyreltik banyo bileşimlerinde yapılan kaplamaların kalınlık, yapışkanlık ve sertliklerinin, düşük akım yoğunluğu, düşük sıcaklık ve konsantre banyo bileşimlerinde yapılan kaplamalara göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bilim kodu : 626.19.00 Anahtar Kelimeler : Sert krom kaplama, elektrolitik yöntem. Sayfa Adeti : 110 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Melike KABASAKALOĞLU Doç.Dr. Burhanettin ÎNEM
Özet (Çeviri)
RESEACH FOR THE EFFECT OF CHANGING THE PROCEDURE PARAMETERS ON THE PLATE DURING THE HARD CHROMIUM PLATING (M.Sc.Thesis) Salim KAVAK GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT The hard chromium plating has been carried out for the purpose of providing hard face to the soft materials or recovering the worn surfaces. İn this study the hard chromium plating was performed by the electrolytic method. Temperature, current density, distance between anode and cathode and the composition of electrolyte were used as the procedure parameters. The plate hardness, thickness and adhesion of the plated specimens were inspected. It was obserbed that thickness, adhesion and hardness of the plates (which were) obtained by high current density, high temperature and the diluted electrolyte gove better results than that obtained by low current density, low temperature and concentrated electrolyte. Science code Key Words Page Number Supervizer 626.19.00 Hard chromium plating, electrolytic method. 110 Prof.Dr. Melike KABASAKALO?LU Assoc.Prof.Dr. Burhanettin ÎNEM w «ss j^ntt- -w fcjjJMtfMfcar..