AISI 304 östenitik paslanmaz çeliklerin işlenebilirliğinde en uygun kesme parametrelerinin ve işleme şartlarının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of optimum cutting parameters and cutting conditions in machinability of AISI 304 austenitic stainless steels
  1. Tez No: 114600
  2. Yazar: MUSTAFA KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AISI 304 ÖSTENİTİK PASLANMAZ ÇELİKLERİN İŞLENEBİLİRLİĞİNDE EN UYGUN KESME PARAMETRELERİNİN VE İŞLEME ŞARTLARININ DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Mustafa KASAP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Paslanmaz çelikler tıp, havacılık ve savunma sanayi gibi önemli endüstriyel alanlarda yoğunlukla tercih edilen ve kullanımı gün geçtikçe artan bir malzemedir. Buna karşılık, bu malzemenin işlenebilirliğinin düşük olması imalatçılar için büyük bir sorundur. Bu çeliklerin sahip olduğu yüksek çekme mukavemeti ve korozyon direnci, düşük ısıl iletkenlik, yüksek süneklik, yüksek düzeyde krom, nikel ve az miktarda molibden gibi mukavemet artırıcı elementler ihtiva etmesi, işlerken pekleşme özelliği işlemeyi güçleştiren başlıca faktörlerdir. Bu araştırmada paslanmaz çelik ailesinden endüstriyel olarak çok bir şekilde kullanılan ve işlemesi zor AISI 304 östenitik paslanmaz çeliğin işlemesinde en uygun parametrelerinin ve işleme şartlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, AISI 304 paslanmaz çelik malzemelerden hazırlanan numuneler, CNC torna tezgahında, takım imalatçı verilerinden yola çıkarak, farklı kesme hızlarında ve farklı ilerlemelerde işlenmek suretiyle yanak aşınması, talaş formasyonu yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvvetleri ve sıvanma eğilimleri açısından en uygun kesme hızı veilerleme değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, imalatçılara temel verilerin temini ile verimliliğin artırılması için kullanışlı ve faydalı bulguları içermektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimer Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 626.12.01 : Östenitik paslanmaz çelikler, AISI 304, işlenebilirlik, kesme parametreleri :90 : Doç. Dr. Ulvi ŞEKER
Özet (Çeviri)
Ill EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF OPTIMUM CUTTING PARAMETERS AND CUTTING CONDITIONS IN MACHINABILITY OF AISI 304 AUSTENITIC STAINLESS STEELS ( M. Sc. Thesis ) Mustafa KASAP GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT Stainless steels are increasingly used in the key industries like chemical, aerospace and defense. However, stainless steels are difficult to machine and this is a big challange for the manufacturers. High strength, high corosion resistance, low thermal conductivity, high ductility, high chromium and nickel content and work hardening properties of these materials are the main factors which make their machinability difficult. In this study, determination of the optimum cutting parameters and cutting conditions of AISI 304 austenitic stainless steels which are the most widely used and difficult to machine within the stainless steel family has been aimed. For this reason, AISI 304 stainless steel parts were machined on CNC turning center by using different cutting speeds and feed rates but initially toolmaker's cutting parameters were employed optimum cutting speed and feed rate values were determined according to tool flank wear, chip formation, surface roughness, cutting forces and built up edge (BUE) tendecy of the work material. Obtained results are considered useful in boosting productivity for the manufacturers.IV Science Code Key words Page number Adviser 626.12.01 Austenitic stainless steels, AISI 304, machinability, cutting parameters 90 Assoc. Prof. Dr. Ulvi ŞEKER