Eğitimde simülasyon/ simülatör uygulamaları: Haraketli bir helikopter uçuş eğitim simülatörünün incelenmesi ve sınıflandırılması; örnek bir bilgisayar simülasyonu uygulaması
Simulation/ simulator applications in education: Investigation and qualification of a helicopter flight training simulator with motion system; a sample computer simulation application
  1. Tez No: 114603
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
EĞİTİMDE SİMÜLASYON/SİMÜLATÖR UYGULAMALARI: HAREKETLİ BİR HELİKOPTER UÇUŞ EĞİTİM SİMÜLATÖRÜNÜN İNCELENMESİ VE SINIFLANDIRILMASI; ÖRNEK BİR BİLGİSAYAR SİMÜLASYONU UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Murat DEMİR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu çalışmada, hareke sistemli bir simulator olan UH-1H Helikopter Uçuş Eğitim Simülatörü yazılım ve donanım açısından incelenmiş ve A.B.D. Sivil Havacılık Kurumunun yayınlamış olduğu AC 120-63 Helikopter Simülatörü Sınıflandırma Dokümanına göre değerlendirilmiştir. İlgili sistem dokümanları ve pilotların görüşleri baz alınarak yapılan değerlendirme sonucuna göre, UH-1H Helikopter Uçuş Eğitim Simülatörünün“B Sınıfı”simulator kategorisinin içinde yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, jenerik bir uçağın hızlanma, yavaşlama, kalkış, iniş, yükselme ve alçalma manevraları ile hız, yükseklik ve uçuş açısı göstergelerini iki boyutlu olarak bilgisayar ekranında canlandırmak amacıyla, örnek bir bilgisayar simülasyonu uygulaması geliştirilmiş ve matematik (uçuş denklemleri), analog (akış şeması) ve yazılım (bilgisayar kodu) modelleri oluşturulmuştur. Geliştirilen bu uygulamanın, UH- 1H Simülatöründe verilen alet uçuş eğitimlerini destekleyebileceği; ayrıca, pilot kursuna alınacak adayların belirlenmesi aşamasında, adayların çapraz kontrol yeteneklerini ölçmek amacıyla da kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 6190202 Anahtar Kelimeler : Simülasyon, simulator, helikopter simülatörü, simulator sınıflandırma, bilgisayar simülasyonu Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Selma YÜNCÜ
Özet (Çeviri)
SIMULATION/SIMULATOR APPLICATIONS IN EDUCATION: INVESTIGATION AND QUALIFICATION OF A HELICOPTER FLIGHT TRAINING SIMULATOR WITH MOTION SYSTEM; A SAMPLE COMPUTER SIMULATION APPLICATION (M.Sc. Thesis) Murat DEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT In this work, the UH-1H Helicopter Flight Training Simulator which has a motion system was investigated from the software and hardware design point and it was evaluated according to the AC 120-63 Helicopter Simulator Qualification Document which was published by U.S. Federal Aviation Administration. According to above evaluation based upon the system documents and pilots' observations, it was concluded that the UH-1H Helicopter Flight Training Simulator can be qualified as“Level B”simulator. Besides this, math (flight equations), analog (flow diagram) and software (computer code) models of a sample computer simulation application, which simulates acceleration, take off, climbing, descending and landing maneuvers, two dimensional view of velocity, altitude and flight angle instruments of a generic airplane were developed. It was concluded that, this application can support the instrument flight training that is given in UH-1H Simulator; furthermore, it can be used to measure the cross control skills of pilot candidates, during the selection phase of the candidates for the pilot training course. Science Code : 6190202 Keywords : Simulation, simulator, helicopter simulator, simulator qualification, computer simulation Page Number : 144 Adviser : Assoc.Prof. Selma YÜNCÜ