Beş boyutlu ising modelinin creutz 'cellular automaton'ında incelenmesi
Study of the five-dimensional ising model on the creutz cellular automaton
- Tez No: 114604
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AKTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
BEŞ BOYUTLU ISING MODELİNİN CREUTZ 'CELLULAR AUTOMATONS DA İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Mestan KALAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Doğrusal boyutu L=4, 6, 8, 10, 12, 16 olan örgülerde en yakın komşu spin etkileşmelerini içeren beş boyutlu Ising modelinin Creutz“Cellular Automaton”ında üç“bit'li ”demon“ 1ar kullanılarak simülasyonu yapılmaktadır. L=4, 6, 8 örgüleri için Binder parametresi (renormalize edilmiş eşleme sabiti), düzen parametresi, manyetik alınganlık ve öz ısının sıcaklık ile değişimi ve bu niceliklerin ölçeklenmiş değerlerinin ölçeklenmiş sıcaklık ile değişimleri incelenmektedir. Beş boyutlu uzayda, d>4 için teorinin öngördüğü sonlu örgü ölçekleme bağıntıları Tc sonsuz örgü kritik sıcaklığında öz ısı, manyetik alınganlık ve düzen parametresi için test edilmekte ve doğrulanmaktadır. Beş boyutlu Ising modeli için Tc =8.779(5) kritik sıcaklığı L=4, 6, 8, 10, 12, 16 örgülerinde hesaplanan manyetik alınganlık için kritik sıcaklıklar kullanılarak elde edilmektedir. Sonsuz örgü kritik sıcaklığının bu değeri ile manyetik alınganlık, düzen parametresi ve öz ısının bu kritik sıcaklıktaki değerlerinden elde edilen kritik üsler sırası ile d/2=2.50(5), d/4=l. 26(13) ve a=0.001(23) Monte Carlo sonuçlan ve teorik tahminlerle çok iyi uyuşmaktadır. Bilim Kodu :404.01.01 Anahtar Kelimeler :Ising modeli, ”cellular automaton"lar, sonlu örgü ölçekleme teorisi, kritik üsler Sayfa Adedi :93 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Nevzat Aktekin
Özet (Çeviri)
STUDY OF THE FIVE-DIMENSIONAL ISING MODEL ON THE CREUTZ CELLULAR AUTOMATON (Ph.D.Thesis) Mestan KALAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT Hie five-dimensional nearest-neighbor Ising model is simulated on the Creutz cellular automaton using the demons with three bits and the finite-size lattices with the linear dimensions L=4, 6, 8, 10, 12, 16. The temperature dependence and the finite-size scaling plot of Binder parameter (renormalized coupling constant), the specific heat, the order parameter and the magnetic susceptibility which are computed for the finite-size lattices with L=4, 6, 8 are illustrated. The finite-size scaling relations predicted by the theory in d>4 dimensions for the specific heat, the magnetic susceptibility and the order parameter, at and about the critical temperature of the infinite lattice, Tc, are tested and verified. The infinite-lattice critical temperature Tc=8. 779(5) is obtained by using the critical temperatures of the magnetic susceptibilities computed for the lattices with L=4, 6, 8, 10, 12, 16. The critical exponents for the magnetic susceptibility d/2=2.50(5), the order parameter d/4=1.26(13) and the specific heat a=0.001(23) are obtained by using the respective data at Tc. They are in very good agreement with the Monte Carlo results and the theoretical predictions. Science code :404.01.01 Key words :Ising model, cellular automata, finite-size scaling theory, critical exponents Number of pages :93 Adviser :Prof. Dr. Nevzat Aktekin