Tarım toplumu mimarlığında teknolojik gelişim
Technological development in the architecture of the agricultural societies
  1. Tez No: 114609
  2. Yazar: ELİF OSMANCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ, DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ, PROF. DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
TARIM TOPLUMU MİMARLIĞINDA TEKNOLOJİK GELİŞİM (Yüksek Lisans Tezi) Elif OSMANCAOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2001 ÖZET Bu tezde günümüzde hala etkilerini yaşadığımız, tarım toplumu kültüründe teknolojik gelişime etken olan parametreler irdelenmiş, tarım toplumunda ortaya konulan mimari çeşitliliğin boyutları, değer sistemleri, yaşam biçimlerindeki değişim ve çeşitlilik, nesnel üretim sürecinde elde edilen teorik ve pratik yapma bilgisi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin çerçevesi irdelenerek, amaç belirlenmiştir. İkinci bölümde genel olarak teknolojiye etkiyen faktörler ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde ele alınan teknolojiye etkiyen faktörler mimari çerçevede incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen bulgular tartışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001011 Teknoloji, tarım toplumu.mimarlık 110 Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
TECHNOLOGICAL DEVELOPMENT IN THE ARCHITECTURE OF THE AGRICULTURAL SOCIETIES ( M.Sc. Thesis ) Elif OSM ANCAO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this thesis, parameters of the technological development of agricultural societies and culture that are still effects out life are criticized. Architectural variations, economic structures, changes and diversations in the life style within the scope of the theoretical and practical knowledge gained in the duration of the objective production. This study consist of four parts. In the introduction part, the frame of the thesis and objectives are defined. In the second part, it is tended to determine the general factors that have effects on technology. In the third part, the factors explained in the second part are viewed from an architectural framework. In the fourth part, the results of this study which is obtained are being discussed. Science code Key words Page number Adviser 5001011 Technology, agricultural societies, architecture 110 Prof. Dr. Ziya UTKUTU?