Klasik gitarın Türk halk müziği kaynaklı okul şarkılarında kullanımı
Classic guitar's originitaging from Turkish folk music on school song using
- Tez No: 114614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 15
Özet
KLASİK GİTARIN TÜRK HALK MÜZİĞİ KAYNAKLI OKUL ŞARKILARINDA KULLANIMI (Yüksek Lisans Tezi) Zekeriya KAPTAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu araştırma; klasik gitarın Türk halk müziği kaynaklı okul şarkılarında kullanımını sağlamak, bu alandaki eksiklikleri ortaya koymak, yine bu alanda bir dağar veya dağarcık oluşumunu sağlayabilmek ve müzik eğitiminde bu tür çalışmaların yer almasına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Deneysel bir araştırması olan bu çalışmanın evreni; okul müzik eğitimi ve Türk halk müziği kaynaklı eğitim müziklerine ilişkin okul şarkılarından oluşmaktadır. Araştırmanın ana materyali Saip EGÜZ'ün "Piyano Eşlikli Halk Türküleri' d ir. Araştırmanın modeli, açıklanan evren kapsamında Saip EGÜZ'ün Piyano Eşlikli Halk Türküleri'nin eşlik düzenlemelerinin Klasik Gitara uyarlanmasından oluşmuştur.Araştırmada Okul Müzik Eğitimi kapsamında kullanılan 17 halk türküsünün Saip Egüz tarafından yapılan piyano eşlik düzenlemeleri klasik gitara (aynen) uyarlanmış, uyarlamaların kullanımı sonucunda alt problemlere ilişkin yorumlara varılmıştır. Araştırmanın son bölümünde klasik gitarın Türk halk müziği kaynaklı okul şarkılarında kullanımına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Okul Müzik Eğitimi, Klasik Gitar 96 Yrd. Doç. Yakup KIVRAK
Özet (Çeviri)
CLASSIC GUITAR'S ORIGINITAGING FROM TURKISH FOLK MUSIC ON SCHOOL SONG USING (HIGH EDUCATION THESIS) ZEKERİYA KAPTAN GAZİ UNIVERSITY CHEMISTRY SCIENCE INSTITUDE MAY 2001 SUMMARY This research, Classic Guitar's originating from Turkish Folk Music to provide using school songs, on this area one leather pouch or knowledge's forming to able to provide and mode for music education like that working for giving some help this aim. This working's having an experiment's universe; school music education and to come in to originate from Turkish Folk Music's Education about with school songs. This research's main material is Saip Egiiz's Folk Music accompaniment with piano. This research's pattern has disclosure of universe scope, Saip Egüz's Folk Music accompaniment with Piano's arrangement, to come to be with adaptation of Classic Guitar.On research, for using School Music Education space, 1 7 folk song made by Saip Egüz's accompaniment with piano arrangement has adapted on Classic Guitar, at the end of using adaptation about the lower problem to come in to explaining. At the last part of research, for using directed towards Classic Guitar's originating from Turkish Folk Music on School Song's suggestion has developed. Science Code Key Word Page Unit Adviser School Music Education, Classic Guitar 96 Yrd. Doç. Yakup Kıvrak