Carlo Domeniconi'nin Anadolu halk müziği düzenlemelerinin analizi ve incelenmesi
Analysis and examination of Carlo Domeniconi's Anatolian folk music arrangements
  1. Tez No: 436980
  2. Yazar: BAHAR ADIGÜZEL SALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGAHAN ÇOĞULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tarih boyunca hemen her sanat faaliyeti kültürler arasındaki etkileşimden beslenerek günümüze kadar gelmiştir. Müzik ise gelişiminde kültürel etkileşimin en belirgin unsurlarının fark edilebileceği başlıca sanat dallarındandır. Günümüzde çeşitli müzik geleneklerine sahip olan kültürlerin alışverişi, melez müzik türlerinin ortaya çıkmasının yanı sıra, müzikal niteliklerin araştırılıp çeşitli enstrümanlara ya da müzik geleneklerine uyarlandığı bir girişimle de devam ettirilmektedir. Bu etkileşim sürecinin önemli aktörlerinden biri de klasik gitar müziğinin önemli isimlerinden olan Carlo Domeniconi'dir. Domeniconi'nin müzik kariyeri boyunca ürettiği eserlerin hatırı sayılır bir kısmı, kültürler ve tarzlar arası çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Domeniconi kültürel çeşitlilikten maya alan çok sayıda eserini Anadolu, Uzak Doğu, Hint, Amerika, Latin Amerika, Arap, Yunan, Gamelan, İspanyol, Rus müzik geleneklerinden ve caz, rock gibi müzik türlerinden esinlenerek oluşturmuştur. Domeniconi kompozisyon sanatının, dünyanın bütün müziklerini, evrensel bir tını içinde -dünyanın farklı coğrafyalarından insanların kendinden bir şeyler bulabileceği şekilde- birleştirerek ilerleyebileceğine inanmaktadır. Domeniconi'nin farklı kültürlere olan bu ilgisi, O'nu gitarın sunduğu olanakları keşfetmeye ve kaynak kültürlerdeki telli-çekmeli çalgılarla teknik ve tınısal etkileşimi kurmaya götürmüştür. Söz konusu etkileşimler sonucunda Domeniconi; özgün kompozisyon ürünlerini ortaya çıkarırken, çeşitli kaynak kültürlerin halk şarkılarının düzenlendiği ürünleri de klasik gitar repertuvarına kazandırmıştır. Bu tezin araştırma konusu olan; 20 Türkische Volkslieder: arr. für Gitarre Solo (Solo Gitar için Düzenlenmiş 20 Türk Halk Şarkısı) ve Variationen Uber Ein Anatolisches Volkslied (Bir Anadolu Halk Şarkısı Üzerine Çeşitlemeler) adlı eserler, yirmi bir Anadolu türküsünün solo klasik gitar düzenlemesinden oluşmaktadır. Bahsi geçen düzenlemeler, Domeniconi'nin sözünü ettiğimiz müzikal arayışlarından doğan etkilenimler neticesinde ortaya çıkmış ürünlerdir. Anadolu coğrafyasına ait olan söz konusu eserlerin icrasında kullanılan bağlama çalgısının tınısal ve teknik özelliklerinden ve Romantik dönem/izlenimci (empresyonist) akım gibi klasik Batı müziğinin armonik özelliklerinden etkilenerek yapılan bu düzenlemeler, klasik gitarın sunduğu teknik ve tınısal olanaklar çerçevesinde kültürel etkileşimle yoğrulmuştur. Anadolu halk müziğinin makamsal özelliğinden gelen modal melodik yapının sunabileceği armonik olanaklar, Domeniconi'nin düzenlemelerinde ortaya konulmuştur. Böylelikle hem kaynak kültür olan Anadolu coğrafyasına ait müzikal malzemeler hem de Batı'nın müzikal kültürü içerisinde şekillenmiş öğeler bir arada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, almost every art activity has come until today by being fed on intercultural interaction. Music is one of primary art branches that the most distinct component of cultural interaction can be detected in its improvement. Today, besides that hybrid music genres emerges, exchange of cultures that have various music traditions is continued with an attempt that researches musical qualities and adapt them to various instruments or musical traditions. One of actors of this interaction process is Carlo Domeniconi who is one of important names of classical guitar music. A considerable part of works of art that Domeniconi produced throughout his career emerged as a result of studies between cultures and styles. Domeniconi created his works that take its source from cultural diversity by being inspired by Anatolian, Far East, Indian, America, Latin America, Arabian, Greek, Gamelan, Spanish, Russian music traditions and music genres like jazz, rock. Domeniconi believes that art of composition can progress by uniting all musics of the world in universal sound in a way that people from different geographical places can find something of themselves. Domeniconi's this interest for different cultures led him to explore opportunities that guitar offers and to form an technical and sound interaction with plucked-string in source cultures. As a result of aforementioned interactions, Domeniconi also introduced works in which folk songs of various source cultures are edited into classical guitar repertory as he introduced original works of compositions. 20 Türkische Volkslieder: arr. für Gitarre Solo (20 Turkish Folk Songs Arranged for Solo Guitar) and Variationen Uber Ein Anatolisches Volkslied (Variations on an Anatolian Folk Song) named works that are the research subject of this thesis consist of solo classical guitar arrangements of twenty-one Anatolian folk songs. Aforementioned arrangements are Domeniconi's outputs that emerged from his previously mentioned musical seeking. Those arrangements that are made by impressing by sound and technical features of baglama instrument used in rendering aforementioned works that belong to Anatolian geography and harmonic features of classical Western music like Romantic period and impressionist movement are kneaded with cultural interaction within the frame of technical and sound opportunities that classical guitar offers. Harmonic facilities that modal melodical construction which comes from maqamic features of Anatolian folk song can offer were introduced in Domeniconi's regulations. Thus, both musical materials that belong to Anatolian geography which is source culture and items that are shaped in musical culture of West are used together.